Hatai Motifi nasıl ve nereden bulabilirim?

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Büsra tarafından 17 Haziran 2010 tarihinde açılan konu


 1. Hatai Motifi nasıl ve nereden bulabilirim?
  Hatai Motifi nereden bulabilirim?


  Hiç duymadım adını.Neyse öğrenmiş olsum :)


  HATAİ


  Etimolojik olarak Çin Türkistanı'ndaki Hata şehrine ait anlamındaki “hatai de, rumi gibi Türk süsleme sanatının başlıca motiflerindendir. Orta Asya'da ortaya çıkmış ve genellikle çiçek şekilleriyle yoncaların genişçe yer aldığı Çin Sanatı'nın etkisiyle gelişmiş bir süsleme tarzıdır. Hatai tek başına kullanılamaz, diğer süsleme unsurlarıyla birlikte aynı kompozisyon içinde yer alır. Zaman içinde kendi kökeninden uzaklaşarak farklı formlara bürünmüştür. Bütün süsleme sanatlarında kullanılmış ve giderek bir tarz halini almıştır.
  Hatailerin en eski örneklerine VIII. ve IX. yüzyıllarda Uygur Türkleri tarafından yapılan duvar resimlerinde rastlanmaktadır. Anadolu Selçukluları bu motifi oldukça sade kullanmıştır. XV. yüzyılda Fatih'in hükümdarlığı sırasında, hatailer, bükümlü yapraklar ve çiçeklerle değişik ve çok zengin bir tarzda kullanılmıştır.
  Hatailerde resmedilen tabiat unsurları, çeşitli sebeplerle farklı formlarda işlenmiş olsalar da ortak özelliklerini çok uzun zaman muhafaza etmişlerdir.
  Osmanlılar hatai uslûbunu tezhipte, çinilerde ve az da olsa halılarda kullandılar.Osmanlı Sanatı'nda bir kısım hatailer oldukça özgün bir biçimde şekillendirilmişse de diğer bir kısım Uzak Doğu ve Çin etkisi altında gelişmiştir.
  XV. yüzyılın ikinci yarısı ile XVI. yüzyılın başlarında Osmanlı süsleme sanatında, kalp şeklinde düğümlü süslemelere rastlanır olmuştur. Refahın sembolü olduğuna inanılan bu şekil özellikle el yazmalarının dış çerçevelerinde kullanılmıştır. Düğümlenmiş üçgenlerin sıralandığı şeridin uzayıp gitmesi bu motifin sembolik bir özelliği olduğu izlenimini uyandırmaktadır.
  Cahide Keskiner, Türk Motifleri, Turing Yayınları


  hatai_tr.jpg

  Özellikle tezhib sanatımızda ana süslemeden boş kısma geçiş genellikle tığlarla yapılmıştır. Süslenen bölümle geri kalan boşluğun dengesini sağlar.Tığların devir ve ekollerine göre yüzlerce çeşidi bulunmaktadır.Tığ süslemelerinde kullanılan çizgi, nokta ve küçük kıvrımların yanında zamanla rumi, hatai, bulut gibi diğer motiflerede yer verilmiştir.