Hastanelere Dijital Devrim Yolda!

'Sağlık Rehberi' forumunda zamaneanne tarafından 17 Eylül 2012 tarihinde açılan konu


 1. Sağlık Bakanlığı'nın "Kağıtsız Hastane" projesi için Ankara Gazi Mustafa Kemal Devlet Hastanesi pilot hastane seçildi. Doktor ve hemşireler kağıt-kalem yerine tablet bilgisayar kullanmaya başladı.

  Teknoloji sonunda ülkemizdeki hastaneler de girecek.Hastanelerde karmaşık hasta dosyalarının yerini tablet bilgisayarların alması planlanıyor. Sağlık Bakanlığı'nın yeni projesiyle birlikte hastalarla ilgili tüm verilere tablet bilgisayarlar yada akıllı telefonlarla ulaşılacak.

  İleride tüm hastanelere yaygınlaştırılması planlanan uygulamayla hastanın hastaneye adımını attığı andan itibaren kayıtlan dijital ortamda tutuluyor. Hastaneye poliklinik ya da acilden girişi yapılan her hastanın kan ve idrar tetkikleri, tomografi, röntgen ve MR bilgileri dijital ortama yükleniyor, sonuçlar da buradan takip ediliyor. Hastane personeli bu bilgilere verilen özel şifreyle ulaşabiliyor.

  Sistemle hastaya ait tüm bilgiler başucundaki monitörden de takip edilebiliyor. Tablet bilgisayarla tedavi sürecindeki tüm bilgilerin aktarıldığı monitörlerde hastanın fotoğrafı bile bulunuyor. Hastayı takip eden hekim hastane dışındayken de tablet bilgisayar ya da akılı cep telefonu aracılığıyla her türlü tetkik sonucunu görüyor, yeni tetkik isteyebiliyor ya da ilaan dozunu yeniden düzenleyebiliyor.

  Ankara Gazi Mustafa Kemal Devlet Hastanesi'nde yazılı imza dönemi de kapanıp, yerine e-imza kullanılacak. Hastalardan alınacak onay dışında tüm işlemler bu e-imza ile yapılacak. Sağlık personeli, TÜBİTAK ile yürütülecek projeyle yakında e-imza kullanmaya başlayacak.

  Hastanede her hasta odasında acil durumlar için düğmeler bulunuyor. Hastanın acil müdahaleye ihtiyaç duyması, bebek kaçırılması ya da personelin şiddete uğraması haiınde bu düğmeler aracılığıyla yardım istenebiliyor.