Hastalıkta Okunacak Dua

'Dualar ve Faziletleri' forumunda Aysell tarafından 14 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu


 1. Hastalıkta Okunacak Dualar

  Hastalık için Okunacak Dua


  “Fâtiha, “Âyet-el-kürsî ve “Dört Kul (Yani, Kâfirûn, İhlâs, 2 Kul eûzü) 7şer defa okunup hastaya üflenirse, bütün âfetler, dertler, sihir, nazar, hayvan sokması ve ısırması için iyi gelir.

  Hadis-i şerifte buyruldu ki; “ Lâ havle velâ kuvvete okumak, 99 derde devadır. Bunların en hafifi hemmdir. Buna, kelime-i temcîd denir. Korkulu zamanlarda ve cinlerden korunmak için de okunur.

  “ Bismillâhirrahmânirrahîm velâ havle ve lâ-kuvvete illâ billâhil aliyyil azîm. okumak sinir hastalığına ve bütün hastalıklara iyi gelir.

  Hazret-i Âişe anlatır: Resûlullahdan duydum: "Birinize derd, keder, hastalık gelince, üç defa "Sübhâneke innî küntü minezzâlimîn" desin" buyurdu. Hazret-i Enes anlatır. Resûlullaha bir köylü gelip, "ben hastayım, yediğim içtiğim karnımda durmuyor; iyi olmam için bana duâ et" dedi. Resûlullah: "Bir şey yediğin veya içtiğin zaman, "Bismillâhillezî lâ yedurru measmihî şeyün fil-ardı ve lâ fissemâi ve hüves-semîul alîm, yâ hayyü yâ kayyûm" söyle, büyük de olsa, hastalık sana zarar vermez" buyurdu.

  Resûlullah sallallahü teâlâ aleyhi ve sellem buyurdu ki: “Yağmur suyunu toplayıp, üzerine; (Fâtiha-i şerîfe, Âyet-el-kürsî, İhlâs-ı şerîf ve Kul-eûzü sûreleri) 70şer defa okunur. Bu sudan aralıksız 7 sabah içenlerin hastalıkları, ağrıları zâil olur.

  Peygamberimiz Eshâbına, bütün ağrı ve ateşli hastalıklar için: "Bismillâhil kebîr eûzü billâhil azîm min şerri külli ırkın near ve şerri harrin-nâr" duâsını okumayı öğretirdi.