Hastalıkta Namaz Nasıl Kılınır

'Dini Bilgiler' forumunda Yasemin tarafından 1 Temmuz 2013 tarihinde açılan konu


 1. Hastaların nasıl namaz kılmalaır gerektiği konusunda verilen cevaplar şöyledir;Bir hadisi şerifte şöyle buyrulmuştur;

  Hasta kişi namazını ayakta kılamazsa, oturarak, buna da gücü yetmezse, sırtüstü yatarak ima ile kılar buyurulmuştur.

  Al-i İmran suresinin, Onlar ayakta iken, otururken, yanları üzerine yatarken Allahı zikrederler mealindeki 191. âyetindeki zikir, namaz demektir. Namazı, gücü yeten ayakta kılar, ayakta kılmaktan aciz olan oturarak kılar, bundan da aciz olan, yatarak ima ile kılar demektir.

  Eğer sandalyeye veya koltuğa oturmak gerekiyorsa, o zaman önünüze başka bir sandalye veya sehpa koyarak ayaklarınızı onun üstüne koyarsınız, yani ayaklar kıbleye karşı uzatılarak namaz kılınır. Ayaklarını bükebilen büker, kıbleye karşı uzatmaz.

  Bir şeye dayanarak veya bir kimsenin tutması ile de, yerde oturamayan hasta, sırt üstü yatarak kılar. Başı altına yastık koyar. Yüzü kıbleye karşı olur. Veya kıbleye karşı sağ veya sol yanı üzerine yatar. Rüku ve secdeleri, başı ile ima eder. Baş ile de ima edemeyen hasta, namazını kazaya bırakır.

  Şuuru yerinde olduğu müddetçe bütün çarelere baş vurup kılmaya çalışması gerekir. Yemeğini kim yediriyor, diğer hizmetlerini kim yapıyorsa o teyemmüm ettirir. Gerekirse, iki namazı cem edebilir. Yatarak ima ile kılabilir. İma ile de kılamayan namazını kazaya bırakır.
   


Similar Threads: Hastalıkta Namaz
Forum Başlık Tarih
Dini Bilgiler Kadir Gecesi Namazı ve Tesbihleri 15 Mart 2017
Dini Bilgiler İlk namaz nasıl ortaya çıkmıştır 11 Nisan 2016
Dini Bilgiler Kadir gecesinde kılınan tesbih namazı nasıl kılınır 27 Haziran 2015
Dini Bilgiler Selati vitir namazında kunut duası yerine ne okunur 20 Nisan 2015
Dini Bilgiler Ezan okunduğu anda namaz kılınır mı 30 Mart 2015