hastalık yapan mantarlar hangileridir

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 10 Ocak 2012 tarihinde açılan konu


 1. hastalık yapan mantarlar nedir

  Aktinomikoz : Akciğerlerde, bağırsaklarda, çene ve diğer organlarda apseleşip fistül haline gelebilen afetlere sebep olurlar.
  Bunların tedavisinde antibiyotik türlerinden oreomisin ve radyoterapi başarılı sonuçlar verir. Akciğerlerde görülen ve ilaç tedavisi ile geçmeyen bazı vakalarda ameliyat gerekebilir.

  Koksidioidomikoz : Hastalığın başlangıcında ateşle birlikte deride morla kırmızı arası bir renkte sertlikler meydana gelir. Hastalık giderek akciğerlere, lenf bezlerine, deriye ve kemiklere oturabilir. Yaygın şekli hayati tehlike yaratır.
  Benzonik asit ve prodigidsin tedavisinden olumlu sonuçlar alınabilir.

  Madüromikoz : Bu mantar türü genellikle ayaklarda yerleşir apseler ve fistüller yapar. Zamanla şekil bozukluklarına ve yara izlerine sebep olur.
  Tedavisinde potasyum iyodür ve radyoterapi uygulanır. İleri durumlarda hastanın hayatının kurtarılması için ayağı kesmek gerekebilir.

  Blastomikoz : Daha çok yüz, boyun, el ve ayaklarda afetlere sebep olan bir mantar türüdür. Akciğerde yerleşmesi halinde vereme benzer bir hastalık ortaya çıkar. Diğer organlara ve kemiklere de yerleşebilir.Tedavisinde oreomisin, iyottu ilaçlar ve radyoterapi yararlıdır.