Hasır Bilezik Modelleri

'Moda Rehberi' forumunda Yasemin tarafından 30 Ekim 2013 tarihinde açılan konu


 1. Bayanların bilezik dendiğinde ilk akıllarına gelen bilezik çeşitlerinden biri olasa gerek hazır bilzeik modelleri.Özelikle Trabzon yöresine ait olan harika bayanları büyüleyen hasır bilezik çeşitleri arasında en çok tercih edilen modlelerden bazılarını sizler için sayfamızda paylaşacağız.

  Örme tekniğiyle şeritler haline getirilen zincirler el ele verip kadınların gerdanlarını süslüyor. Adını aldığı Trabzon'da eskiden kadın mesleği olduğu için ' anadan kıza hasır sanatı ' olarak anılan Trabzon burmaları, kalın oluşu ve zengin duruşu ile altın tutkunlarını cezbediyor.

  Hasır bilezikler kadınların saç örer gibi yaptıkları bilezik, kolye, küpe ve yüzüklere erkek eli en son, sadece kilit ve kaynak aşamasında değiyor. Yörede atölye ve evlerde yaklaşık 2 bin 500 ev hanımı tarafından örülerek yapılıyor bu hasır bilezik modelleri.


  Yeni Hal Hal Modelleri.jpg

  Yeni Hal Hal Modelleri.jpg Yeni Hal Hal Modelleri1.jpg Yeni Hal Hal Modelleri3.jpg Yeni Hal Hal Modelleri4.jpg Yeni Hal Hal Modelleri5.jpg Yeni Hal Hal Modelleri6.jpg Yeni Hal Hal Modelleri8.jpg
   

  Ekli dosyalar: