Hasan Karal Kimdir, Hayatı

'Biyografi' forumunda YAREN tarafından 20 May 2011 tarihinde açılan konu

 1. Hasan Karal,
  Hasan Karal Biyografi,
  Hasan Karal Özgeçmiş,
  Hasan Karal Kimdir,

  Hasan Karal Hakkında Bilgi

  Hasan Karal 3 ocak 1973 yılı Rize Atmeydanı Mahallesi (Ziraat) doğumlu. Aslen Güneysu ilçesi Ballıdere (Plihoz) köyündendir.
  İlkokula 5 yaşındayken 3.sınıftan başlatılan Karal, ortaöğretimini Rize İmam Hatip Lisesinde yaptı. Bu arada dışarıdan sınavlara girerek Rize Lisesinden de mezun oldu. Yükseköğrenimini yurtdışında yapan Karal, Kahire’de İlahiyat, Beyrut’ta ise Hukuk öğrenimi gördü. Yurtdışında öğrenim görürken dönemin Kahire Büyükelçisi şimdiki genel başkan yardımcımız Yaşar Yakış Bey’in yardımlarıyla birkaç arkadaşıyla beraber Yurtdışı Türk Öğrencileri Derneği’ni kurdu ve Kurucu Başkanlığını yürüttü. Karal, genç yaşta özel sektörde idarecilik görevini Topkaya Çay A.Ş. Fabrika Müdürü olarak yaklaşık iki yıl sürdürdü. Bu arada 19 yaşındayken Rize İmama Hatip Lisesi Mezunları Derneği (RİMDER)’ni kurdu. Kısa sürede bu dernek Rize’de birçok hizmet ve faaliyete öncülük etti. Aylık çıkarılan “İnsanlığa Selam” dergisi, Rize’de ilk kurulan Radyo Selam ve daha sonra kurulan Kanal2000 Radyo-TV, ayda birkaç kez yapılan konferans ve paneller; ortaöğretim ve yüksekokul gençliğine yönelik eğitim, barınma ve lokal hizmetleri, dayanışma toplantı ve seyahatleri gibi bir çok faaliyet bu dernek çatısı altında gerçekleştirildi. Hatta RİMDER, Rize’de “ En aktif sivil toplum örgütü” seçildi. Karal, yurtdışında kaldığı dönemde Büyükelçilikler tarafından birçok Bakan ve yetkilinin uluslararası toplantılarda tercümanlıklarını yaptı.

  1995 yılında yurtdışından kesin dönüş yapan Karal, bir süre medya sektöründe (Kanal200 Radyo-TV) yöneticilik yaptı. Kanal200 Radyo-TV’nin Genel Müdürlüğünü yaparken 1996 yılında memuriyete başladı. Merkez Şeyh Camiinde İmamlık ve Cuma Vaizliği görevinde bulunurken, aynı zamanda Milli Eğitim Müdürlüğünde yaklaşık 4 yıl yabancı dil öğreticiliği görevlerinde de bulundu. Memuriyeti esnasında Diyanet İşleri Başkanlığının açmış olduğu ve 590 müftü ve imamın katıldığı tercümanlık sınavında birinci oldu ve birçok hac ve umre organizasyonunda protokol tercümanlıkları yaptı. Yine bu dönemde herkesin mesafeli baktığı sivil örgütçülük noktasında aralarında Rize SSK Hastanesi Başhekimi, Rize Meslek Yüksekokulu Müdürü gibi bürokratların bulunduğu çok seçkin bir kadroyla Rize Milli Gençlik Vakfını kurdu. Daha sonra oradaki seçkin ve elit kadroyu Ensar Vakfı Rize Şubesine taşıdı. Bu vakıf çatısı altında Rize, tarihinde görülmedik bir şekilde sosyal ve kültürel faaliyetler ile tanıştı. 1999-2001 yıları arası yaklaşık 70 bilim adamı Rize’de konferans verdi. Karal bu çalışmalarına devam ederken AK PARTİ Rize İl Başkanlığına getirildi. Evli olan Karal, Rize’de ticaretle iştigal etmektedir.
   
Yükleniyor...