Harry Potter ve Ateş Kadehi Kitap Özeti

'Etüt Merkezi' forumunda YAREN tarafından 23 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


 1. Harry Potter ve Ateş Kadehi Kitabı,
  Harry Potter ve Ateş Kadehi Kitabının Özeti,
  Harry Potter ve Ateş Kadehi Kitap Özeti,

  [​IMG]

  Harry Potter ve Ateş Kadehi Kitap Özeti Oku

  Harry rüyasında Voldemort u malikanesinin bahçevanını öldürürken görür. Aslında çok yaşlı olan bahçevan Bryce gerçekten Voldemort tarafından öldürülür ve kilometrelerce öteden Harrynin alnındaki yara sızlar. Harry, Sirius Black e yazar ve durumu anlatır. Weasleylerden Dünya Quidditch Kupasına katılması için davetiye gelince Dursley lerden kaçmayı başarır. Maçtan sonra, kafalarına kukuletalar takan bazı büyücüler Muggle bir aileyi havaya yükseltir. Gökyüzünde Voldemortun karanlık işareti görülünce, ev-cini Winky sahibi Mr.Crouch tarafından suçlanır. Harry kafalarında kukuleta olan büyücülerin Voldemortun yandaşları olduğunu öğrenir. Yeni yıla başlamak üzere arkadaşları ve Harry Hogwarts a dönerler ve okullarının Üçlü Büyücü Turnuvasına katılacağını öğrenirler. Öğrenciler ayrıca yeni Karanlık Sanatlara Karşı Savunma öğretmenleriyle tanışırlar; Çılgın-Göz-Moody . Bu arada Rita Skeeter adındaki gazeteci de Sihir Bakanlığıyla ilgili kışkırtıcı makaleler yazmaktadır.Karanlık Sanatlara Karşı Savunma dersinde Harry üç affedilmez büyüyü öğrenir; bunlardan biri ölüm büyüsü olan Avada Kedavradır. Harry bu büyünün ailesi için kullanıldığını da öğrenmiştir. Bu arada, Hermione Winky ve diğer Ev Cinleri'ne yardım etmek için Ev Cini Refahını İlerletme Topluluğu'nu kurmuştur. Harry ise Sirius Blackın dedikodu ve bazı belirtilerden ötürü kuzeye uçtuğunu öğrenip üzülür. Ekimin on üçüncü günü Durmstrang ve Beauxbatonsdan öğrenciler gelir. Aralarında Quidditch oyuncusu Viktor Krum da vardır. Üçlü Büyücü Turnuvasının kuralları açıklanır. Herbir okuldan üç öğrenci katılacak ve katılımcı 17 yaşında veya daha büyük olacaktır. Katılmak isteyen öğrencilerin adlarını seçimi yapacak olan Ateş Kadehi'ne koymaları gerekmektedir. Herkesi şaşırtan olay ise; kadehin Harryninki dahil dört isim seçmesi olmuştur. Birçok kişi Harrynin isminin kadehe nasıl girdiğini merak eder. Fakat Harryyi asıl inciten Ronun kendisine inanmaması olur. Okulda yapılan bir tören sırasında Harry gazeteci Rita Skeeter ile tatsız bir röportaj yapar.
  Harry, Gelecek Postasında Rita Skeeterın kendisiyle ilgili yazdığı makaleden sonra keyifsizdir. Hagrid, Harryye Turnuvanın ilk bölümünde geçmek zorunda oldukları dört ejderhayı gösterir. Harry, kendisi, Victor Krum ve Fleur D elacor ün ejderhalarla ilgili herşeyi bildiğini farkedince Cedric Diggorye de söyler. Sirius Black, Harryye Gryffindorun şöminesi başında görünüp Karkaroffun Azkabandan kaçan bir Voldemort yanlısı olduğunu anlatır. Yarışmada Harry ve Victor Krum ilk mekanda berabere kalırlar. Harry ve Ron Yılbaşı Balosu için zamanları kalmadığını fark ederler. Harry sonunda cesaret edip Cho Chang'i davet eder fakat o Cedric Diggory ile gidecektir. Ron ise Fleur Delacor Kabul etmeyince Hermioneyi davet eder. Hermione de Victor Krumla katılacaktır.
  Sonunda Harry ve Ron Patil kardeşlerle partiye giderler. Harry ve Dobby Yılbaşı'nda Dobbynin en sevdiği giyecekler olan çoraplarını değişirler. Yılbaşı Balosunda Harry ve Ron Hermione ve Victor Krumu bahçede flört ederken görünce şaşırırlar. Hagridin de Bayan Maximee yarı dev olduğunu söylerken kulak misafiri olurlar. Cedric Harryye iyiliğinin karşılığını verir. Bu arada akşam Moody ile karşılaşan Harry ona Çapulcu Haritası'nı ödünç verir ve Snapein odasını aradığını duyunca şaşırır. Harry, Turnuva için çaresizce büyü ararken Dobby yardıma yetişir ve suyun altında nefes almasını sağlayacak büyülü bir bitki verir. O da Ronu Denizhalkının elinden kurtarır ve diğer yarışmacıların da tutsaklarıyla görünmesini bekler. Sonunda Fleurun kardeşi Gabriellei su canavarından kurtarır. Zaman sınırını aşmasına rağmen fazladan puan alır ve Cedric ile berebere kalırlar.Harry ve arkadaşları Hogsmeade yakınlarındaki bir mağarada Sirius Black ile buluşurlar. Sirius onlara Crouchun oğlunun Voldemort yandaşlarınca yakalanıp Azkabana götürüldüğünü ve orada nasıl öldürüldüğünü anlatır. Hepsi aylardır görünmeyen Crouchun nerede olduğunu merak ederler. Sonra okula dönerler. Harry Turnuvadaki yeni görevini öğrenir. Bu arada Kruma saldırılır. Harry Kehanet sınıfında korkunç bir rüya görür. Yine yara izi sızlar. Dumledoreun ofisinde bazı gerçekleri öğrenir: Nevillein ailesine olanlar ve Crouchun başına gelenler gibi.Harry Turnuvadaki üçüncü görev için çalışmaktadır. Ona yarışmacıların ailelerinin gelip seyredeceği söylenir. Mrs.Weasley ve Bill de Harry'ye sürpriz yaparlar. Harry labirente doğru gider. Fleurün çığlığını duyar.Ona biri saldırmış ve labirentin dışına atmıştır. Daha sonra Harry Krumu Cedrice büyü yaparken yakalar ve onu durdurur. Sonra Sfenkse ulaşır ve bilmecesini çözer. Kupaya ulaşmak üzereyken Cedricin de ulaşmak üzere olduğunu görür. Onu dev bir örümcektan kurtarır ve Turnuvanın sonunda Cedric ve Harry kupayı bereberce Hogwarts için alırlar. Fakat kupayı alınca aniden Kılkuyruk ve Voldemortun onları beklediği Little Hangletondaki mezarlığa transfer olurlar. Kılkuyruk, Cedrici öldürür, Harryyi de bir mezara bağlar. Harrynin kanı ve kara büyüyle Voldemort tekrar canlanır. Yandaşlarından Lucius Malfoy da oradadır. Voldemort, Harryyi duelloya davet eder.Fakat asaları birbirine altın bir iple bağlanır. Harrynin ailesi dahil tüm ölenlerin hayaletleri asadan çıkınca, Harry ailesinin yardımıyla anahtar olan kupaya ulaşır ve Hogwartsa geri döner. Orada Dumbledoredan olanları öğrenir. Okulun kapanış yemeğinde Dumbledore bir konuşma yapar.