Haritalarda Enlem ve Boylam

'Eğitim Merkezi' forumunda YAREN tarafından 21 Ocak 2011 tarihinde açılan konu


 1. Haritalarda ölçek,Harita bilgileri,harita ölçekleri

  Haritalarda Enlem ve Boylam


  Harita bilgileri için önemli olan; haritaların kenarlarında verilmiş bulunan enlem ve boylamlar vardır. Haritanın yukarısında ve aşağısında boylamlar ölçülürken, iki yanında enlemler ve boylamlar ölçülür. Örneğin Ahırkapı Bankı'nın boylamını bulmak istediğinizde pergelimizin bir ucunu bank üzerindeki fenerin ayağına koyarken diğer ucunu 58 dakika boylamına gelecek derecede açtıktan sonra bunu aşağıda 58' boylamı üzerine koyarak diğer ucundan da 45" saniyeyi okuyarak Ahırkapı Bankı fenerinin boylamını tesbit edebiliriz. Hemen burada şunu belirtelim ki 58' ile 59' arasında ona bölünmüş bulunan ölçülerin beheri 6 saniyeyi göstermektedir.

  Yine bu bankın enlemini bulmak istediğimizde pergelin bi ucunu bankın fenerinin ayağına diğer ucunu da yukarısında geçen 41° enlemine açarak burada bulduğumuz açıklığı 41° enlemi ile onun altında bulunan ölçü üzerine koyarak bu bankın üzerinde bulunan fenerin enlemini 40° 59' 40" N yani Kuzey olarak bulabiliriz.

  Toparlayacak olursak Ahırkapı bankı üzerinde bulunan fenerin enlemini: 40° 59' 40" N yanı Kuzey, boylamını ise: 28° 58' 43" E yani Doğu olarak tespit edebiliriz.
   


Similar Threads: Haritalarda Enlem
Forum Başlık Tarih
Eğitim Merkezi Haritalarda Enlem ve Boylam Hakkında Bilgi 7 Mayıs 2011
Eğitim Merkezi Haritalardaki İşaretler ve renkler Ne Anlama Geliyor 24 Mayıs 2011
Eğitim Merkezi Haritalarda Mesafe Ölçümü - Haritalarda mesafe hesaplama 7 Mayıs 2011
Eğitim Merkezi Haritalarda Kullanılan Çizim Yöntemleri Nelerdir? 7 Mayıs 2011
Eğitim Merkezi Haritalarda yeryüzü şekillerini gösterme yöntemleri 22 Ocak 2011