Hareketli Çocuk Hiperaktif midir?

'Bebek Bakımı' forumunda Yasemin tarafından 5 Şub 2013 tarihinde açılan konu

 1. Hareketli Her Çocuk Hiperaktifmidir


  Biz annelerin merak ettiği bir soru daha geldi aklıma sizce Hareketli her çocuk hiperaktif olarak nitelendirilebilirmi? Ben bu sorunun cevabını çok merak ettim sizler için bu sorunun cevabını bulmaya çalıştım İşte aşağıda biz annelerin merak ettiği sorunun cevabını sizlerle paylaşıyorum umarım faydalı olur sizler için.

  Çocuğunuz Durması gereken yerde durmuyor konuşuyor mu Oyunlarda arkadaşlarıyla hareketlilik yüzünden sorunlar çıkıyor mu, Sırasını bekleyemiyor mu? gibi tüm alana yayılan bir hareketlilik varsa ve sadece anne babanın değil, öğretmen ve arkadaşlarının dikkatini çekiyorsa bu durum hiperaktivite açısından değerlendirilmesi gerekir.

  Uzmanlar, hareketli her çocuğun hiperaktif olmadığını, sorunun çözümünde ailelere büyük görev düştüğünü belirtiyor.Hiperaktivitenin üç ana özelliği vardır bunlar sırasıyla şöyledir.

  Çocuklardaki Aşırı Hareketlilik Her hareketli çocuk hiperaktif değildir bunu sakın unutmayalım. Hiperaktif çocuklar çok fazla hareketli olurlar. Bu çocuklar yaşlarının ve gelişim düzeylerinin üstünde enerji sarf ederler. Enerjileri çok fazladır ve çabuk yorulmazlar. Uzun süre bir yerde sabit oturamazlar, mutlaka birşeyle ilgilenirler veya elleri ve ayakları ile sürekli oynarlar.

  Hiperaktif çocuklarda Dikkat Eksikliği olabilir.Hiperaktif çocukların dikkat süreleri ve dikkat yoğunlukları yaşlarından beklenenin altındadır. Herhangi bir noktaya odaklanmada zorluk çekerler. Ders çalışırken veya ders dinlerken dikkatleri çabuk dağılır. Bu sebeple hiperaktif çocukları saatlerce ders masasına bağlamaya çalışmak, sonuç vermeyeceği gibi, çocuk için ciddi bir sıkıntı olacaktır.

  Hiperaktif çocuklar kendilerini kontrol etmede güçlük yaşarlar. Her akıllarına geleni sonunu düşünmeksizin yapmak isterler ve ani tepkileri vardır.Hiperaktif çocuklarda bu üç ana özelliği görürüz. Kimi zaman bu özelliklerden biri ya da ikisi daha fazla ön plana çıkar.Bazen de bu üç özellik aynı yoğunlukta görülebiliyor.
   
Yükleniyor...