Haram işlemek orucu bozar mı?

'Sorularla İslamiyet' forumunda Dark tarafından 30 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu


 1. Haram işlemek orucu bozar mı?

  Sual: Yalan, gıybet, harama bakmak gibi günahlar orucu bozar mı?
  CEVAP
  Hadis-i şerifte, (Gıybet etmek, söz taşımak, yalan yere yemin etmek, namahreme şehvetle bakmak orucu bozar) buyuruldu. (Deylemi)
  İmam-ı azam hazretleri bu hadis-i şerifi açıklıyor:
  (Bu günahlar orucun sevabını bozar, sıhhatini bozmaz, oruç mekruh olur) buyuruyor. Yani bu günahları işleyen, oruç borcundan kurtulur ise de, oruca mahsus büyük sevaba kavuşamaz. Hadis-i şerifte, (Nice oruç tutan var ki, açlık ve susuzluktan başka bir şey elde etmez) buyuruldu. (İbni Mace)

  Oruç, müminler için bir nimet ve emanettir. Emanete riayet etmek lazımdır. Onun zayi olmaması için şartlarını ve edeplerini gözetmek gerekir. Harama bakmaktan sakınmalıdır! Hadis-i şerifte, (Harama bakmak, şeytanın zehirli bir okudur. Allahtan korkup bunu terk edene, Allahü teâlâ öyle bir iman verir ki, tatlılığını kalbinde bulur) buyuruldu. (Hakim)

  Oruçlu, dilini de korumalıdır! Hadis-i şerifte (Oruç, ateşe kalkandır. Gıybetle parçalanmadıkça korur. Oruçlu cahillik edip de kötü söz söylemesin! Biri kendine sataşırsa, “ben oruçluyum desin!) buyuruldu. (Buhari)

  Gözü ve dili günahlardan koruduğumuz gibi, kulağımızı da korumamız lazımdır. Konuşulması haram olan şeyi, dinlemek de haramdır. El, ayak ve diğer uzuvları da haramdan korumalıdır! Oruç tutup azaları ile günah işleyen, ilaç yerine zehir içen hastaya benzer. Çünkü günah zehirdir. İbadetlerimizin sevabını yok eder. Onun için oruçlarımızı ve diğer ibadetlerimizi haram işleyerek sevapsız hâle getirmemeliyiz!
   


Similar Threads: Haram işlemek
Forum Başlık Tarih
Sorularla İslamiyet Haram işlemek orucu bozar mı 27 Ağustos 2008
Sorularla İslamiyet Kot pantolan giymek haram mı ? 10 Şubat 2012
Sorularla İslamiyet Alyans altın yüzük takmak erkeğe haram mıdır 13 Ocak 2012
Sorularla İslamiyet Etil alkol haram mıdır? 3 Ocak 2012
Sorularla İslamiyet Milli Piyango Helal Midir, Haram Mıdır? 31 Aralık 2011