Haram aylarda yapılan savaşlara ne denir

'Genel Türk Tarihi' forumunda YAREN tarafından 24 Mart 2012 tarihinde açılan konu


 1. Araplar arasında nadiren de olsa Haram aylarda savaşlar yapılmıştır .Bu aylarda yapılan savaşlara ne denir

  Kur’an-ı Kerim’de geçen haram aylar arasında fark vardır. Zilkade, Zilhicce, Muharrem ve Receb aylarında savaş yapmak yasak olduğu için bu aylar haram aylar = el-eşhuru’l-hurum olarak adlandırılmıştır.

  Cahiliye devrinde Araplar arasında iç savaşlar eksik olmazdı. Yalnız haram aylarda savaş yapılmazdı. Bu aylarda panayırlar kurulur, şiir yarışmaları yapılır; yahudiler, hristiyanlar ve puta tapıcılar dinlerini yayarlardı. Ramazan ayı ise haram aylardan değildir.

  Cahiliye dönemindeki Araplar arasında sudan sebeplerle birçok savaşlar yapılırdı. Bu savaşlarda yorgun düşen insanlar zilkade, zilhicce, muharrem ve receb aylarında dinlenmek ve yeniden toparlanmak için savaşlara ara verirlerdi.

  Bu mevsimde insanlar Mekke-i Mükerreme’ye gelir alım satım yapar, yıl içinde lazım olacak ihtiyaç maddelerini temin eder sonra da ikamet mahallerine dönerlerdi. Hem dini, hem de ekonomik yönden değer taşıyan bu aylarda savaşmak haramdı.

  Yukarıda isimlerini zikrettiğimiz aylarda savaş yapılırsa bu savaşa ‘ficar’ adı verilirdi. Bir rivayete göre sadece Mekke şehri civarında cereyan eden savaşlara ‘ficar savaşları’ denirdi
    2. haram aylarda yapılan savaşlara FİCAR denir
    3. ficar savaşları denir kısaca :)
    4. cevap FİCAR SAVAŞI dır arkadaşlar iyi ödevler:f20:;):):f91::f63::f82::f20:
    5. ficar:f94:;):f97::f30:
   


 6. hjc

  hjc


  çok iyi ya
    7. öğrendiğim iyi oldu:f71:
    8. banane
   


Yükleniyor...