Hangi Yiyecekler Kabız Yapar

'Sağlıklı Yaşam' forumunda YAREN tarafından 22 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu


 1. Hangi Yiyecekler Kabızlık Yapar,
  Kabız Yapan Yiyecekler,
  Hangi Besinler Kabız Yapar  Kabızlık Nedenleri
  Hangi Yiyecekler Kabız Yapar
  Beslenme biçiminiz, aşırı çay tüketimi, fiziksel aktivite azlığı gibi nedenler kabızlığa yol açabilir. Dolayısıyla şiş ve rahatsızlık veren bir karın ve psikolojik olarak kendinizi rahat hissedememe gibi sonuçlar doğurabilir.


  Aşırı miktarda demli çay tüketimi. Çay içinde bulunan tanen maddesi kabızlığa yol açabilir.

  Aşırı miktarda elma ve ayva tüketimi. Bu meyvelerin içinde bulunan pektin maddesi aşırı alındığında bağırsak hareketlerini yavaşlatır.

  Portakal, limon ve mandalinanın içinde bulunan beyaz liflerin fazla tüketilmesi. Yine pektin maddesi bu meyvelerin içinde yer aldığından kabızlığa yol açabilir.

  Lifli ve posalı besinlerin doğru şekilde alınmaması. Tercih edilmesi gereken lifli ve posalı besinler; kurubaklagiller, taze sebze meyve olmalıdır.

  Aşırı süt ürünleri tüketimi özellikle çocuklarda kabızlığa yol açabilir.

  Magnezyum yetersizliği de kabızlık nedeni olabilir. Bu durum genellikle adet dönemi öncesindeki kadınlarda görülür.

  İdrar söktürücü, anti depresif ilaçlar, aşırı demir alımı gibi etkenler de kabızlığa yol açabilir.

  Az miktarda sıvı almak

  Fiziksel aktivitenin azlığı
  Kabızlık’ın Tedavisi için Doğal Beslenme Yöntemleri

  Düzensiz ve dengesiz beslenmenin bir sonucu olarak çok sık rastlanan kabızlığın tedavisi için illa doktora gidip ilaç kullanmak zorunda değilsiniz.

  Günlük yeme-içme alışkanlıklarınıza biraz dikkat ederseniz ve aşağıdaki önerileri de dikkate alırsanız bu sorundan çabucak kurtulabilirsiniz.

  İşte kabızlık tedavisi için doğal ve etkili yollar;

  1. Bağırsaklarınızı terbiye edin. Her gün aynı saatte tuvalete gidin ve tuvaletiniz gelmemiş olsa da beş dakika boyunca klozete oturun. Ancak kesinlikle ıkınmayın. Göreceksiniz ki bir süre sonra her gün aynı saate tuvalet ihtiyacı duyacaksınız.

  2. Sabahları aç karna erik ve kayısından yapılmış marmelatlardan birer kaşık yiyip üzerine 1 bardak su için. Eğer zayıflama diyetindeyseniz yarım kilo mürdüm eriğini 3 lite suda kaynatıp soğutun. Karışımdan her sabah aç karna 1 bardak için.

  3. Çayı az ve açık için. Eğer çay içmeyi çok seviyorsanız içine limon suyu sıkın. Çünkü C vitamini bazen kabızlığa çare olabilmektedir.

  4. Bol su için. Günde en az 1 ya da 1.5 litre su için.

  5. Bol sebze ve meyve yiyin. Her gün en az 4 kez sebze ve meyve yiyin.

  6. Fazla saflaştırımamış tahıl ürünlerini tercih edin. Ancak kepekli ürünlere aşırı miktarda yer vermeyin. Çünkü kepeğin içine bulunan fitik asitler demir emilimini engellemekte ve kansızığa yol açmaktadır.

  7. Kurubaklagilleri sıkça tüketin. Barbunya, mercimek gibi şifalı bitkiler.

  Hangi Yiyecekler Kabız Yapar
  Alıntı