hangi üniversitelerde sağlık yönetimi bölümü vardır

'Ders notları' forumunda bynness tarafından 27 Aralık 2010 tarihinde açılan konu


 1. hangi üniversitelerde sağlık yönetimi bölümü vardır


  Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler:

  Sağlık idaresi programını bitirenlere "Sağlık Yöneticisi" ünvanı verilir. Sağlık yöneticisi (müdür), hastanedeki çok çeşitli etkinliklerin düzenlenmesinden ve yürütülmesinden, bölümlere gerekli personel, araç ve gerecin sağlanmasından, bütçenin hazırlanmasından, çeşitli hasta bakım hizmetleri ücretlerinin saptanmasından sorumludur. Yönetici, hastanenin halen ve gelecekteki yatak gereksinmesini tespit etmek için gerekli çalışmaları da yapar.

  Çalışma Alanları:

  Sağlık yöneticileri kamuya veya özel sektöre ait hastanelerin yönetim işlerinde görev alırlar. Sağlık yöneticiliği ülkemizde son yıllarda bir meslek olarak tanınmaya başlamıştır. Bu nedenle sağlık yöneticilerine büyük gereksinme duyulmaktadır.


  MEZUN OLUNCA


  * Hastane ve diğer sağlık kurumlarında yöneticilik
  * Üniversitelerin ilgili bölümlerinde akademisyenlik
  * Kamu ve özel sektör kaynaklı sağlık sigortası kuruluşlarında yöneticilik
  Hizmet sektörü içinde hızla önem kazanan Sağlık Yöneticiliği, ülkemizde geleceğin meslekleri arasında yer alıyor. Sağlık yönetimi Bölümü olarak, toplum sağlığının geliştirilmesi için toplumsal boyuttaki sağlık olaylarını inceleyen, hastanelerin daha etkin çalışmasını sağlayacak planlamalar yapan, sağlık politikaları üreten sağlık yöneticileri ve akademisyenler yetiştirmeyi hedefliyoruz. Sektörün önde gelen sağlık kuruluşlarıyla işbirliğimiz sayesinde, öğrencilerimiz, staj yaparken hem sektörü tanıyacak hem de iş yaşamına ilk adımını atmış olacaktır.

  Sağlık Yönetimi

  KONTENJAN: 55
  %100 BURSLU KONTENJAN: 5
  %50 BURSLU KONTENJAN: 10
  %25 BURSLU KONTENJAN: 20
  PUAN TÜRÜ: ÖSS -EA-2


  Türkiye'nin en önemli sorunlarından biri olan sağlık konusunda büyük ölçüde çözüm getireceğine inandığımdan Sağlık Yönetimi Bölümü'nü seçtim. Okan, bu sektördeki uzmanlaşmış iş gücü eksiğinin bilincinde ve gelecekte önemi daha da artacak olan bu meslek için uzmanlaşmış elemanlar yetiştirmeyi hedefliyor. Her şeyin en ince ayrıntısına kadar düşünülerek tasarlandığı kampüsümüz ise bizlere, her üniversite öğrencisinin ihtiyaç duyduğu sosyal ortamı sağlıyor

  Birçok üniversitede bu bölüm mevcuttur