Hangi Ülke adını bir ağaç adından alır

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Demet tarafından 10 Mart 2015 tarihinde açılan konu


  1. Hangi Ülke adını bir ağaç adından alır

    ' Brasìl' (Brezilya) , Amazon Ormanları'nda yetişen ve kırmızı renkli olan bir ağacın kızılderili dilindeki adıdır. Bu ağaç, Portekiz koloniciliğinin ilk on yılında, dışarıya götürülen ('kaçırılan' desek daha doğru olur) en önemli üründü. Portekizliler bu ülkeyi kastettikleri zaman bunu bu ağacın adını anarak yaptıkları için, ağacın adı, ülkenin adı oldu.

    Brezilya ismi 'pau brasil' ağacından geliyor. Portekizliler buraya ilk geldiklerinde Avrupa'ya götürmeye değer bir tek bu ağacı buluyorlar. Kerestesi kıymetli ve özsuyundan kırmızı boya elde edilen ağaç zamanla bütün bölgeye ismini veriyor. Brezilya'ya giden turistler ülkeye adını veren bu ağacın tahtasından yapılan eşyalara hâlâ rağbet ediyorlar.

    Jean-Christophe Rufin, Kızıl Ağaçlar Ülkesi'nde Brezilya'ya giden ilk Fransızların hikâyesini anlatıyor. Amiral De Villegagnon'un yönettiği seferde yerlilerin lisanını çabucak öğrensin ve tercümanlık yapsın diye iki de kardeş bulunmaktadır. Kardeşlerden kız olanı zaman içerisinde yerlilerin arasında daha rahat hareket ettiğini fark ediyor. Erkek kardeş ise mezhep çatışmaları yüzünden iyice yaşanmaz hâle gelen kalede yaşamayı tercih ediyor. Rufin tarihi bir hikâyeden yola çıkarak iki kardeşin başından geçenler ekseninde uygarlık ve doğanın karşı karşıya gelişini anlatıyor.