Hangi Ülke 2. dünya savaşında savaş gemisini tropikal ada görünümüne sokmuştur

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Demet tarafından 2 Ara 2014 tarihinde açılan konu

  1. Hangi Ülke 2. dünya savaşında savaş gemisini tropikal ada görünümüne sokmuştur

    Tobago adası açıklarında 17'nci yüzyıldan kalma bir gemi batığı bulundu. Savaş gemisi olan batığın Hollanda'ya ait olabileceği belirtildi. Hollanda'ya ait olan batığın Fransızlar ile yaşanan çatışmalarda yer alan Huis de Kreuningen olduğu düşünülüyor. Sahip olduğu stratejik konum nedeniyle yüzyıllarca Avrupa ülkelerinin donanmaları arasında savaşa tanık olan Tobago açıklarında, Hollanda'ya ait bir batık bulundu.

    Geminin, 3 Mart 1677'de Fransızların saldırısında Tobago'yu savunmak için kullanılan Huis de Kreuningen olduğu tahmin ediliyor. O tarihte Hollanda'nın elinde bulunan Tobago'nun, Yeni Dünya'nın keşfinden bu yana en az 30 defa el değiştirdiği biliniyor. Livescience sitesine bilgi veren Connecticut Üniversitesi deniz arkeolojisi profesörü Kroum Batchvarov, Fransa ile Hollanda arasındaki deniz savaşında yaklaşık 2 bin kişinin öldüğünü ve 14 geminin battığını, ancak Huis de Kreuningen'in bugüne kadar ulaşılan ilk gemi olduğunu ifade etti. 2. Dünya savaşı sırasında battığı iddia edilen gemi tropikal ada bölgesinde sulara gömülmüştür.


    Milletler Cemiyeti, ABD, İngiltere, Avustralya, ve Hollanda gibi devletler, Japonya'nın Çin'e saldırılarından rahatsız oldu ve uyarı ve diplomatik baskı ile karşılık verdiler. II. Dünya Savaşı sırasında Japonya'nın yoğun saldırılarından korunmak isteyen Hollanda, gemilerini bir araya getirerek tropikal ada görünümü vererek bir çok gemisinin zarar almasını önlemiştir.