Hangi Sebze Ne Zaman Ekilir?

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Eylem tarafından 17 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi


  Hangi Sebze Ne Zaman Ekilir?

  [​IMG]
  Hangi Sebze Ne Zaman Ekilir?

  İnsanlar artık hangi meyvenin sebzenin ne zaman ekileceğini karıştırır hale gelmiştir. Meyve sebzelerin hormonsal dengeleriyle öyle bir oynandı ki kişiler de neyi ne zaman alacaklarına nasıl ekilip ne zaman dikileceğine karar verememekte bilmemektedir. Aslında bizler atalarımızdan bu zamana gelene kadar toprakla uğraşmış çiftçiği çok iyi bilen bir milletiz. Bundan dolayı toprağın ne derece güzel ekilip güzel verim alacağımızı çok iyi biliriz. Sebzelerin de meyvelerinde ekilip dikildiği tarihleri çok iyi bilir ve bu konulardan çok iyi anlarız. Yinede sizler için biraz bilgiler vermeden geçemeyeceğiz. İsterseniz aylara bakarak hangi zamanlarda ne ekilir bir bakalım.

  Hangi Sebze Ne Zaman Ekilir?
  Ocak: Turfanda patates ekimine, uygun yörelerde, ocak ayının ikinci yarısında başlanır. Ekim ile birlikte azot, fosfor ve potaslı gübrelerle gübreleme yapılır. Gübreden önce toprak ph’ı nötr olacak şekilden tarım kireci uygulanır. Ocağın ikinci haftasından itibaren, hasadı tamamlanan yazlık sebze yerleri temiz hale getirilir. Yeni ekilmeye hazırlanılacak sebzeler için toprak hazırlanır. Biber, patlıcan için sıcak yastık hazırlanır.

  Şubat: Fasulye, bezelye gibi ürünlerin ekilecek yerlerin toprak hazırlığı yapılır. Karnabahar, lahana ve pırasanın hasadı yapılır. Havuç, ıspanak, marul ve turpun hasadına devam edilir. Biber, domates ve patlıcan tohumları sıcak yastıklara ekilir.

  Mart: Patates için ekilecek yer hazırlıkları tamamlanır. Ekim, kireçleme ve gübreleme yapılır. Fasulye için ekilecek yerlerde, tohum yatağı hazırlıkları tamamlanır. Mart ayının ikinci haftasında gübre atılır. Ayın ikinci yarısında ekime başlanır.

  Nisan: Bamya, karnabahar, fasulye, kabak, lahana ve soğan tohumlarının ekimine devam edildiğini söyleyelim. Kavun ve karpuz tohumları hazır olan yerlere ekilir.

  Mayıs: Geçen ay dikilen fidelerin çapalama, ot alma, sulama ve gübreleme benzer bakım çalışmaları sürdürülür.

  Haziran: Kışlık sebzelerden lahana, karnabahar, pırasa gibi diğer fideleri bahçedeki ana bölgelerine dikilir. Havalar diğer aylara göre oldukça ısındığı için biber, domates, fasulye, karpuz, patlıcan ve soğan gibi sebzelerin sulaması aksatılmamalıdır.

  Temmuz: Kabak, kavun ve karpuzlarda telli böcek; domateslerde mildiyö; biber ve domateslerde yeşil kurt mücadelesine devam edilir. Lahana ve karnabahar sebzelerinin ekimi yapılır.

  Ağustos: Yazlık sebzelerin hasadına devam edilir.