Hangi oda hangi renk olmalı?

'Ev ve Dekorasyon' forumunda Sibel tarafından 18 Haz 2010 tarihinde açılan konu

 1. Renkler karakteristik enerjilerden ibarettirler ve kendi karakterlerini bizlere yansıtırlar. Yalnız bir rengin çok aşırı kullanılması halinde o rengin kötü etkileri kişiyi etkilemeye başlar. Bunun önüne geçmenin yolu her rengi tamamlayıcısı yani komplemanteri denilen eşi ile beraber kullanmaktır.
  İlk koşul mekanda kullanılacak rengin tamamlayıcısını da bulundurmak olacak.İkinci koşul ise renklerin karakterlerine göre onları doğru yerlerde kullanmak.

  [​IMG]
  Kırmızı ile turkuaz komplemanterdir. Kırmızı en güçlü renklerden biridir.

  [*]Hareketlilik ve enerji sağlar. Genelde mutfaklarda ve aksesuar olarak yatak odalarında kullanılmalıdır. Turkuaz mavi ve yeşilin karışımından oluşur. Eğitici arındıran bir enerjisi vardır. Özellikle ev girişlerinde antrelerde kullanılabilir.Dışarıdan stres içinde gelen kişinin yorgunluğunu ve stresini almaya yardımcı olur.


  [​IMG]

  Sarı ile mor (ve mor aile renkleri; eflatun menekşe lila gibi) komplemanterdir. Sarı tetikleyici bir renktir. Güneşin rengidir ve gençlik aşılar. Özellikle ders çalışan öğrencilerin odalarının rengi sarı olmalıdır. Zekanın çalışmasına yardımcı olur ve pratik çalışmayı sağlar. Yalnız çok kuvvetlidir ve mutlaka komplemanteri ile beraber kullanılmalıdır.
  Mor ise aynı şekilde koyu tonlarından kaçılması gereken bir renktir. Morun koyu tonları psikolojinin zorlanmasına hayal gücünün çok artmasına ve kişinin düşünce dehlizlerine sürüklenmesine sebep olabilir. Ama özellikle lila uyku getirir. Bilge düşünceye yönlendirir.Mor Çalışma odalarında kullanabilir.Lila ise bebek odalarında tercih edilmelidir
  Mavi ve turuncu komplemanterdir. Bu renkler birbirini tam anlamıyla tamamlar. Mavi mantığa sürükler. Dinlendirici iyileştirici, sakinleştirici etki sağlar. Turuncu ise neşelendirir, duygusallığa yöneltir.

  [*]Özellikle oturma odalarında kullanılmalıdır

  Yeşil ve macenta (fuşya ve pembe) ikilisi. (Bazı renkbilimcilere göre yeşil ile kırmızıda birbirlerini tamamlar) Yeşil denge huzur ve güven aşılar. Kişiye dinginlik verir ve kişinin yeşilin bulunduğu ortamda uzun süre rahatça oturduğu denenmiştir. Pembe ise hassas duyguları ön plana çıkarır. Yatak odası salon gibi alanlarda kullanılmalıdır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 4 Ağu 2014
 2. Hepsi Mükemmelliğin Son Noktasında Teşekkürler...
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 4 Ağu 2014
 3. harika süper olmuş :f118: ;)
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 4 Ağu 2014
 4. Bencede Güzel Paylaşım Boya Yapacaklara Tüyo=))
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 4 Ağu 2014
 5. Yatak odasına kırmızının bu kadar yakışacağını tahmin edemezdim..
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 4 Ağu 2014
 6. Cevap: Hangi oda hangi renk olmalı?

  Harika Gerçekten :f196::f196:
   
 7. bu kadar güzel bi anlatım olacağını beklemiyordum teşekküreler ;)
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 4 Ağu 2014
 8. çok teşekkürler çok yardımcı oldunuz ama bide eşyalar ols tam olur nerde bn bu esyaya kavusucam
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 4 Ağu 2014