Hangi Meyveler ishal Yapar

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Wish tarafından 13 Tem 2009 tarihinde açılan konu

 1. Hangi Meyveler ishal Yapar¿
  İshale Karşı Önlemler¿
  İshal Vakasında Ne Yapılmalı¿


  Yaz mevsiminde ısı artmasıyla birlikte yiyecekler daha çabuk bozuluyor. Sıcak ortamda mikroplar daha çok çoğalıyor, sıcak ortamda besinleri serin yerlerde saklamak daha bir zorlaşıyor. Bu bozulmaya bağlı olarak besin zehirlenmesi ortaya çıkıyor. Yazın besin zehirlenmeleri ve ishaller sık görülüyor.

  International Hospital İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Soysal, yazın kavun, karpuz, üzüm gibi meyveleri karıştırarak soğuk şekilde tüketmenin, meyvelerin yanında soğuk içecekler içmenin mide ve barsak hareketlerini bozarak ishale neden olduğunu söylüyor. Soysal, "Tıpta gastroenterit olarak adlandırılan besin zehirlenmesinde bulantı, kusma, ishal, karın ağrısı görülüyor.Gastroenteritte, mide ve barsak hareketleri bozuluyor, ağızdan alınan yiyeceklerinin sindirim sistemini hızlı ve erimemiş terketmeleri sonucunda ishal ortaya çıkıyor." diyor.

  Yumurta içeren unlu mamuller, yaş pasta, tavuk eti (kırmızı ete göre daha kolay bozuluyor) tüketirken dikkatli olmak gerektiği uyarısında bulunan Murat soysal, "Tavuk eti bozulunca salmonella gibi mikroplar kısa sürede aşırı miktarda ürüyor. Bu mikropların toksinleri de ishale yol açabiliyor. Mikrobik olmayanlar ise karışık meyvelerin yenmesinden kaynaklanıyor." şeklinde konuşuyor.

  -BU YİYECEKLER İSHAL YAPAR-

  Bazı yiyecekleri az miktarda tüketmek sorun yaratmasa da, fazla miktarda yemek ishale neden oluyor. Murat Soysal bu yiyeceklerden bazılarını şöyle sıralıyor: "Taze kayısı (kayısı suyu), üzüm (üzüm suyu), erik, kiraz, kavun, karpuz " İshal nedeniyle gelen erişkin ve hastalara özellikle 24-48 saat belli yiyecekleri tüketmelerini önerdiklerini belirten Dr. Murat Soysal, ishale iyi gelen yiyecekleri şöyle sıraladı: " Muz, şeftali, elma, peynir, zeytin, ekmek, az yağlı makarna, haşlanmış patates, patates püresi, pirinç çorbası"

  -İSHALE KARŞI KAHVE TELVESİ, KURU ÇAY YEMEYİN-

  İshalin çoğu zaman aniden ortaya çıkan bir durum olduğunu bu nedenle çarenin geleneksel yöntemlerde arandığına değinen Murat Soysal, ishali gidermek için kahve telvesi, kuru çay yemenin ishali kesmeyeceği gibi, midenin ve bağırsakların da tahrişine neden olabileceğine işaret ediyor. Dr. Murat Soysal, ishale yüksek ateşin de eşlik etmesi ve 24 saat boyunca geçmemesi halinde hekime başvurulması gerektiğini belirterek şunları söylüyor: "Elma, armut, şeftaliden birer tane, karpuz kavundan birer ince dilim, erik için 15 adetten fazla tüketmemek gerekiyor. Meyveleri soğuk yememek önemli. Eğer kişide mide hassasiyeti varsa, sadece meyvelerin yanı sıra soğuk meşrubat da içiyorsa ishal yapar. Deniz ve havuz suyunun yutulması, mide ve bağırsaklarda tahrişe neden olabilir. Karnı üşütmek diye tabir edilen durumda, vücut terliyken klimaya maruz kalmak nedeniyle ishal ve karın ağrısı oluşur."
   
 2. Cevap: Hangi Meyveler ishal Yapar

  Dilekçim bilgilendirme için teşekkürler, büyüklerimizden duyup uyguladığımız bir yöntemdi ishale karşı kahve telvesi bundan sonra daha dikkatli olacağım.
  Ayrıca ishal için kola içilmeside tavsiye ediliyor ve tabi daha pek çok değişik fikir ortaya atılıyor bence en doğrusu hemen bir doktora görünmek :f40: