Hangi Kan Değerleri Hangi Hastalığın Habercisi

'Sağlık Rehberi' forumunda Eylem tarafından 17 May 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi

  Hangi Kan Değerleri Hangi Hastalığın Habercisi

  [​IMG]
  Hangi Kan Değerleri Hangi Hastalığın Habercisi
  Sağlığımız bizim için her şeyden önemlidir. Sağlığımızı önemsemeliyiz, dikkat edip kontrollerde bulunmalıyız. Her şeyin başı sağlık unutmamalıyız. Bizden değerli her hangi bir şey yok, kedimize iyi bakıp sağlığımıza yön vermeliyiz ki gerisi gelsin. Elbette iş yaşamı özel yaşam maddi manevi sıkıntılar düzelir, yeter ki biz iyi olalım sağlığımızı koruyalım her hastalığın tedavisi var. Hiç bir hastalık tedavisiz bırakılmamış, çözüm yolları mevcut yeter ki hasta tedaviye yanıt verip iyileşmek istesin.

  Hastalandığımız takdirde iyi bir doktora denk gelirsek, işler daha kolaylaştıracaktır. İyileşme sürecimiz hızlanacaktır. Hastalıklarda erken teşhis çok önemli iyileşme sürecimizin olumlu şekillenebilmesi için, bu teşhis koyma döneminde kan değerleri ölçümüne dikkat etmeliyiz. Çünkü bize hangi hastalığı taşıdığımızı açıkça belirtebilme özelliğine sahip. Örneğin hemogram (kan sayımı) makinalara tarafından ölçülür, incelendikten sonra kişi de hangi hastalık belirtisi varsa doktorun yönlendirmesiyle tedavi için başlanır.

  Hangi Kan Değerleri Hangi Hastalığın Habercisi
  Örnek verecek olursak bazı değerleri Sedimantasyon; romatizmal ve kan hastalıklarında kanser türlerinde yüksek aşırı kan yapımında yüksek çıkar. Üre-Bun-Kreatinim; böbreklerim çalışıp çalışmadığını gösterir, böbrek yetersizliğinde yüksek çıkar.Ürik asit; böbrek yetersizliğinde ve kan hastalıklarında yüksek çıkar. Glukoz; kan şekerimi gösterir. Ast-alt; karaciğer fonksiyonlarını gösterir kalp ve kas hastalıklarını gösterir. Ggt-alp; safra ve karaciğer yolları hastalıklarında yüksek çıkar. Kolesterol-trigliserid; kandaki yağ oranını gösterir. HbA1c; kan şekeri ortalamasını gösterir. Hdl kolestrol; bize yararlı olan kolestrol olarak bilinir. Ldl kolestrol; bize zararı olan kolestrol olarak bilinir ve önlem alınır. T protein-albumin; kanda var olan proteinleri gösterir. Na-K-Ca-pMg; kanda bulunan tuz oranını gösterir, eğer bu kan değeri çıkarsa ciddi hastalıkların belirtisi olarak ilerde karşımıza çıkar. Pt; kan pıhtılaşma düzeyleriyle ilgili bize bilgi sağlar. FT3; tiroid bezinin çalışıp çalışmadığını öğrenmede yardımcı olur. Lipaz-amilaz; pankreas hastalıklarını gösterir.

  Bu değere dikkat etmeliyiz önlem almalıyız bunların hepsi kan değerlerimizin hangi hastalık taşıdığı konuda isimleriyle bilgi verir, doktorlar bu konuda çok hassas davranmalılardır. Kan değerlerinin yanlış ölçümü yanlış hastalığa yanlış tedaviye neden olabilir. Hatta hastanın ölümüyle bile sonuçlanabilir. Kötü sonuçlara engel olmak için dikkatli hareket etmeliyiz. Sağlık riske atılamaz