Hangi İllerde Meyveler Yetişir

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Masal tarafından 25 Eylül 2012 tarihinde açılan konu


 1. Hangi İllerde Hangi Meyveler Yetişir


  Hangi İllerde Meyveler Yetiştirilir  Marmara Bölgesi; meyve Bursa Yöresinde yoğun olarak yetiştirilir. Şeftali, kiraz, çilek, kestane ve üzüm başlıcalarıdır.

  Ege Bölgesi; Bölge kendine özgü meyve üretimi ile diğer bölgelerden ayrılır. İncir, turunçgil ve üzümün yanı sıra elma ve kiraz üretimi de önem taşır.

  İç Anadolu Bölgesi; Elma ve armut İç anadolu bölgesinde yetişen meyvelerdir.

  Doğu Anadolu Bölgesi; Kayısı yoğun olarak Malatyada sulanabilen alanlarda, özellikle Fırat ve Tohma kıyılarında yetiştirilir. Ayrıca Malatya, Elazığ ve Erzincanda dut üretimi yapılır. Akarsu boylarında elma bahçeleri bulunur.

  Karadeniz Bölgesi; Amasyada elma, Kastamonuda erik, Rizede turunçgiller, Orta Karadenizde üzüm, Batı Karadenizde kestane tarımı yaygındır.

  Güneydoğu Anadolu Bölgesi; Bölgenin karpuz üretiminde ayrı bir yeri vardır. Özellikle Diyarbakır çevresinde ağırlığı 20 kgı aşan karpuz yetiştirilmektedir.

  Akdeniz Bölgesi; Turunçgiller kıyı boyunca Finike, Antalya, Alanya, Anamur, Silifke, Mersin, ve Dörtyolda yetiştirilir. Türkiye turunçgil üretiminin yaklaşık % 89′u bölgeden karşılanır.
  Muz: Alanya ve Anamur çevresinde yetiştirilir. Türkiyede yetiştirilen muzun tamamı bölgeden karşılanır.