Hangi İllerde Hangi Branştan Öğretmen Açığı Yok

'Ders notları' forumunda Aderito tarafından 8 Aralık 2012 tarihinde açılan konu


 1. Hangi İllerde Hangi Branştan Öğretmen Açığı Yok

  2012 Ağustosunda 40 bin öğretmen ataması yapılacaktır.

  40 bin kadronun öğretmenlik branşlara dağılımı ise henüz belli değildir.

  Bizdeki bazı bilgiler doğrultusunda MEBin 40 bin öğretmen alımında branşlara ayrılacak muhtemel kontenjanlar hakkında bir değerlendirme yapmak istedik.

  Değerlendirmemiz, Bakanlık tarafından 1 Haziran 2012 tarihi itibarıyla açıklanmış olan illerin norm kadroları ve önceki dönemlerde gerçekleştirilen öğretmen atamalarına göre yorumlanmıştır.

  Öğretmen atamalarında illerin branşlara göre norm kadroları önem taşımaktadır. İllerin branşlara göre norm kadroları tablosundan toplam kaç öğretmen açığı olduğu, hangi branşlarda hangi illerde ihtiyaç olduğu bilgisine ulaşılabilmektedir. MEBin norm kadrolarla ilgili yeni bir çalışma yaptığı malumdur, bununla birlikte 1 Haziran 2012 tarihi itibarıyla ulaştığımız tablodan yorum yapacağız.

  2011 Haziran 30 bin öğretmen atamasında 94 branştan, 2011 Ağustos 11 bin 544 öğretmen atamasında 84 branştan, 2012 Şubat 17 bin öğretmen atamasında ise 65 branştan öğretmen alımı yapılmıştır.

  Normal kadro tablosuna göre 1 Haziran 2012 tarihi itibarıyla Türkiye genelinde 126.543 öğretmen ihtiyacı bulunmaktadır. Aşağıdaki tabloda son üç dönemde gerçekleştirilen öğretmen atamalarında branşlara göre kontenjanlara yer verilmiş olup, branş kontanjanlarının 2012 Şubat Öğretmen atamasındaki 17 bin kadroya dağılımının, 2012 ağustos 40 bin öğretmen atamasında da aynı katsayı ile dağılım yapılacağı yorumu ile olası kontenjanlara yer verilmiş, ayrıca branşların ihtiyaçlarına yer verilmiştir.

  Sarı renkle işaretlenen branşlardaki tahmini kontenjanlarının gerçekleşme ihtimali yüksek, kırmızı harfle işaretlenen branşlardaki kontenjanların ise norm kadrolardaki ihtiyaçlara göre artabileceği veya azalabileceği değerlendirmesini yapmaktayız.

  Örnek; Beden Eğitimi branşında şubat atamasındaki ayrılan kontenjan ile 40/17 çarpılmış ve 1.675 sayısı bulunmuştur. Norm ihtiyaç ise 10.743 gözükmektedir. Norm kadro ihtiyacı nedeniyle kontenjanda artış olabileceği düşüncesiyle kırmızı ile işaretlenmiştir.

  Emekli olacak öğretmenler, 4+4+4ün yeni uygulamaya konacak olması vb nedenlerle kontenjan sayılarında ayrıca değişiklikler olabilecektir.