Hangi Dil Programı Sizin İçin Uygun

'Etüt Merkezi' forumunda Wish tarafından 23 Kasım 2009 tarihinde açılan konu


 1. Hangi dil programı sizin için uygun
  Genel dil eğitimi
  yoğun dil eğitimi
  ticari dil eğitimi
  İş adamları için dil eğitimi  GENEL DİL EĞİTİMİ

  Haftalık 15 - 20 veya 25 ders içeren programlardır. Genel olarak dil bilgisi, kelime bilgisi, telaffuz, konuşma dersleri içermektedir. Okulların çoğu her hafta veya iki haftada bir başlamakta olup bazıları da ayda bir başlayan programlar sunmaktadırlar.

  YOĞUN DİL EĞİTİMİ

  Okuluna göre farklılık göstermek üzere haftalık 28-30-40 ders içeren programlardır. Haftalık ders saatinin fazla olmasından dolayı konular daha ayrıntılı işlenebilmektedir. Öğrenci için yoğun İngilizce programının avantajı derslerin yoğunluğunun yanı sıra, okulda alacağı seçmeli derslerdir. Hatta bazı okullarda seçmeli dersler bilgisayar laboratuarında işleneceğinden, öğrenci bilgisayar pratiği de edinebilmektedir.Bu programlar da her hafta veya iki haftada bir veya ayda bir başlamaktadırlar. Seçmeli derslere örnek: Bilgisayar, Ticari dil eğitimi, TOEFL, IELTS, Cambridge Sınavları gibi sınavlara hazırlık, pratik, Akademik hazırlık programları (üniversite veya mastır programları için) v.s.

  UZUN DÖNEM EKONOMİK PROGRAMLAR ( AKADEMİK DÖNEM / YIL)

  Bu programlar en az 20 hafta devam ederler. Programlar uzun dönem olduklarından öğrenciye indirim ve ekstra avantajlar sunmaktadırlar. Diğer programlara göre % 20 - 30 daha ucuzdur. Bu programlar; genel + seçmeli ders , sınavlara hazırlık şeklindedir. Genel ve yoğun programların aksine çoğu, yılın belli zamanlarında başlamaktadırlar. Ancak 6 aylık okul + konaklama fiyatı ile 9 aylık programın fiyatı neredeyse aynıdır. Ayrıca İngiltere ve Avustralya' da 6aydan fazla programa kayıt olanlar için haftada 20 saat çalışma izni verildiğinden uzun dönem programlar çok daha cazip hale gelmiştir.

  TİCARİ DİL EĞİTİMİ (Business English - French - German v.s.)

  Halihazırda lisan seviyesi orta ve üzeri olan ve iş yaşamında yabancı dil kullanmak zorunda olan, ticari yazışma, sözleşme v.s. hazırlamak zorunda olan iş hayatındaki herkese göre son derece faydalı programlardır. Ayrıca yoğun dersler, kısa süreli programlar alabileceğiniz gibi kendinize ve ihtiyaçlarınıza özel programda tasarlanabilir ve özel ders şeklinde alabilirsiniz. Avrupa'da bir çok çalışan yıllık izinlerinde kısa süreli de olsa bu tip kurslara katılmaktadırlar.

  İŞ ADAMLARINA ÖZEL KURSLAR

  Yurtdışında, uzun süre dil öğrenmek için vakti olmayan iş adamlarına / kadınlarına özel kurslar tasarlanmıştır. Programlar genellikle az mevcudiyetli sınıflarda veya bire bir özel dersler şeklindedir. Ders konuları iş adamlarının lisan ihtiyaçlarına göre tasarlanmıştır. Programlarda dilerseniz sabah grup dersleri öğleden sonraları amaca yönelik bire bir özel dersler tercih edebilirsiniz.

  ÖZEL DERSLER

  Amerika'dan Japonya'ya dilediğiniz süre alabileceğiniz özel dersler vardır. Hatta bazı programlarda öğretmeninizin evinde yaşayarak 24 saat dil eğitimi alma imkanına sahip olabilirsiniz. Genellikle uzun süre zamanı olmayan ve kısa sürede lisan problemini çözmek isteyenler için ideal programdır. Bu program özel dersler içerdiğinden diğerlerine göre daha maliyetlidir.

  SINAVLARA HAZIRLIK

  Üniversitelere ve mastır programlarına giriş için lisan yeterliliğinizi bir takım sınavlardan geçerek kanıtlamanız gerekmektedir. Amerika ve Kanada'da TOEFL ; İngiltere ve Avustralya'da IELTS sınavları üniversiteye yerleşmek için gerekli dil sınavlarıdır. Bunlar dışında yüksek lisans eğitiminde İşletme için GMAT sınavı hazırlık programı veya mühendislik ve halkla ilişkiler gibi programlar için ise GRE sınavı gerekecektir. Eğer profesyonel bir kuruluş tarafından bu sınavlara hazırlanmak isterseniz, sahip olacağınız bir çok alternatifin yanında sınavı geçme olasılığınız da yüksek olacaktır. Yurtdışında bu sınavlara hazırlanmak, çok daha kısa sürede çok daha iyi sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır. Bu programlar genelde 4-8-12 hafta sürer. Ancak programlara başlangıçta belli İngilizce seviyeleri gerekmektedir.