Hangi burç su grubunda yer almaz

'Ders notları' forumunda Aysell tarafından 6 Ocak 2011 tarihinde açılan konu


 1. Zodyak ya da burçlar kuşağı 12 burçtan oluşur. 3 Ateş elementi, 3 Hava elementi, 3 Su elementi ve 3'te Toprak elementi vardır. Astrolojide burçlar dört gruba ayrılmıştır: Ateş, toprak, hava ve su. Her grupta üç burç bulunur. Kişinin hangi gruba ait olduğu bilinirse temel kişilik özelliklerinin daha iyi anlaşılabildiği varsayılır.

  Ateş burçları; Koç, Aslan ve Yay'dır.

  Toprak burçları; Boğa, Başak ve Oğlak'tır.

  Hava burçları; İkizler, Terazi ve Kova'dır.

  Su burçları; Yengeç, Akrep ve Balık'tır.

  Ateş grupları Sezinsel tiplemeye girerler. Sezinsel yapıya sahip olan ateş gruplarından Koç ve Yay burçları çok çabuk bir şeyler sezinleyip hemen harekete geçerler. Yani üzerinde çok düşünmeden karar alıp, ona bağlı hareket edebilirler. Aslan burcu, Koç ve Yay burcuna nazaran dahadikkatli hareket eder

  Psikolojik açıdan Sezinsel Tiplemenin Zıddı Duyumsal Tiplemedir. Astrolojide buna Toprak Grupları denk gelir. Toprak grupları Duyumsal'dır, Dokunmak, tutmak isterler. Genellikle tutulabilir, dokunulabilir olan şeylere inanmaya meyillidirler. İşlerini emniyete almak, maddi kazançlarından emin olmak, arkalarını daima güvencede tutmak isterler.

  Hava ve Su grupları da psikolojik açıdan birbirlerinin zıddını oluştururlar. Tıpkı Ateş ve Toprakta olduğu gibi. Nasıl ki Ateş Grubu bir burç sezgiyle ilerlerken, Toprak grubu mantıkla ilerler. Toprak grupları yapacakları işten emin olmak isterler, halbuki Ateş grupları sezgileriyle hareket edip, ona göre davranır ve yaşarlar.
    2. Ateş Grubu: Koç, Aslan, Yay
  Toprak Grubu:Boğa, Başak, Oğlak
  Hava Grubu:İkizler, Terazi, Kova

  Su Grubu:Yengeç, Akrep, Balık
    3. Kova Burcu Su grubunda yer almaz..