Hangi besin hangi organa iyi gelir

'Sağlıklı Yaşam' forumunda HazaN tarafından 19 Temmuz 2008 tarihinde açılan konu

 1. 3000 yıl önce Çinliler kısa sürede pişirilmiş sebzenin, az miktardaki etin ve en aza indirilmiş yağın sağlıklı beslenmenin temel kuralları olduğunu biliyorlardı. Batılı bilim adamlarının aksine Çinliler için yiyeceklerdeki vitamin ve proteinler ikinci derecede rol oynuyor.

  Onlar için önemli olan bir öğünün duyumsal etkisi ve her bir yiyeceğin yaptığı ortak etki. Bir Çinli’nin sofrasında dikkat çeken ilk şey yiyeceklerin tatlılar, tuzlular, acılar, ekşiler ve baharatlılar olarak tadlarına göre sıralanmasıdır. Bu sofradaki bir diğer özellik yeşil, sarı, kırmızı, mavi ve beyaz gibi bütün renklerin bir arada bulunmasıdır. Onlara göre dengeli beslenme ancak bu şekilde olur.

  YEŞİL KARACİĞERİ DESTEKLER

  Çinliler'in beslenme kuralında yeşil ekşi tadı ve organlardan da safra ile karaciğeri sembolize eder. Örneğin salatalık, kivi gibi yeşil yiyecekler ve enginar, tavuk, yoğurt gibi ekşimsi tatlar karaciğerin ve safranın zehrini almada iyi bir görev görürler.

  SARI GÜÇ VE ENERJİ VERİR

  Sarı rengi temsil eden tatlı yiyecekler mide, dalak ve pankreası simgeler. Çinlilere göre tatlı "sinir besini" olduğundan stres içinde olan birçok insan tatlıya sarılır. Çünkü hububat, mısır, bal ve muzdaki doğal tatlılar enerji verir.

  KIRMIZI VÜCUDU TEMİZLER

  Kırmızı, acımsı tadın karşılığıdır. Kalp ve ince bağırsak bu renge bağlıdır. Pancar, kırmızı turp veya kırmızı çarliston biber vücudun zehrini dışarı atar. Kırmızı yiyeceklerin kalpteki etkisi dolaylı olarak safrada kendini gösterir: safranın fonksiyonu bozulduğunda salgı kana girer ve kalp atışı frekansını değiştirir.

  MAVİ VÜCUTTAKİ SUYU AYARLAR

  Çinliler mavi renk ile tadı tuzlu olan yiyecekler ve organlardan da böbreklerle mesaneyi bir araya getirirler. Bu nedenle midye, alabalık, patlıcan idrar yolu enfeksiyonlarında yararlıdır. Bu mavi yiyecekler böbrekleri ve mesaneyi çok iyi yıkarlar ve idrar söktürücüdürler.

  BEYAZ CİLDİ GÜZELLEŞTİRİR

  Çinliler beyaz renk ile keskin tadı ve aynı zamanda solunum yollarını, kalın bağırsağı doğrudan doğruya bağlantılı tutarlar. Beyaz turp, pirinç, kuşkonmaz hatta saf alkol terlemeyi sağlayarak gözeneklerin açılmasını, vücudun fazla suyunun alınmasını sağlar.
   
Similar Threads: Hangi besin
Forum Başlık Tarih
Sağlıklı Yaşam Proteinler Hangi Besinlerde Bulunur kısaca 7 Ekim 2015
Sağlıklı Yaşam B Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur? 7 Mart 2014
Sağlıklı Yaşam Kansızlığa Hangi Besinler İyi Gelir? 21 Kasım 2013
Sağlıklı Yaşam Dikkat Eksikliğine İyi Gelen Besinler Hangileridir? 24 Eylül 2013
Sağlıklı Yaşam Gerekli Vitaminler Hangi Besinlerden Alınır? 12 Eylül 2013