Hangi Araçlar Kış Lastiği Taktırmak Zorunda

'Sosyal Konular' forumunda EyLüL tarafından 28 Kas 2012 tarihinde açılan konu

  1. Hangi Araçlar Kış Lastiği Taktırmak Zorundadır?    Araçlarda kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık ve 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği takmak zorunlu hale geldi.

    Kış lastiği takmanın sadece ticari araçlar için zorunlu olduğu, hususi araçlar için herhangi bir yasal zorunluluğun bulunmadığı bildirildi.

    Kış Lastiği Uygulaması hangi araçları kapsıyor. Her araca taktırılması mecburi mi bu kış lastiklerinin diye kara kara düşünenler için hemen cevaplayalım. Kış lastiği takmak sadece ticari araçlar için zorunlu... Özel araçlar için herhangi bir yasal zorunluluk bulunmuyor. Kış lastiği takmayan sürücüye ceza uygulaması ilk etapta şehirlerarası yolcu ve yük taşıyan ticari araçlara yönelik bir uygulamadır.

    Kış lastiklerinin, olumsuz yol koşullarında yüksek güvenlik sağladığı için kış lastiği takmayı tüm sürücülere tavsiye ettiklerini anlatan emniyet yetkilileri, kış lastiklerinin özellikle düşük sıcaklıklarda ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha yüksek güvenlik sağladığını kaydetti.