Hangi Altın Alınmalı

'Haberler' forumunda EyLüL tarafından 27 Nisan 2012 tarihinde açılan konu


 1. Hangi Altın Neden Alınmalı

  Yatırımlar için Hangi Altın Alınmalı

  Yatırım amaçlı altın alırken neye göre alınmalı diye merak ediyorsanız ilk önce gram fiyatına göre almanız gerektiğini belirtelim. İşçiliğe ve kulba para vermek yatırım için doğru olmaz.

  Fiyatı yüksek seviyelerde olan cumhuriyet altını bu alanda öncülük etmektedir.

  Yatırım için en iyi tercih olarak işçiliksiz bileziklere yönelmeniz daha doğru olur. Cumhuriyet altını, yarım ya da çeyrek altın da alabilirsiniz. Bunları da yatırım aracı olarak kullanabilirsiniz. Sadece külçe altına yönelmek mantıksız olur. Çünkü külçe altın geri satarken çok büyük zarar edebilirsiniz.

  Fiyatı yüksek olması sebebi ile yatırım bütçesi yüksek olanlar için daha idealdir. Peki İdeal olmasının sebebi nedir,
  Cumhuriyet altını alış-satış arasındaki fark en az olan altın türüdür. Bu durum kar durumuna geçmeyi hızlandırır. Para gibi kulpsuz olması saklama kolaylığı sağlamaktadır.

  En çok kullanılan ve bilinen altınlardan biri olması sebebi ile alış ve satışta sıkıntı yaşatmamaktadır.

  Bu kategoride akıllarda mutlaka gram altın-has altın daha uygun değilmidir? diye soru işaretleri oluşanlar için açıklama yapacak olursak; piyasada yer alan gram altınlar markalı ürünler olması sebebi ile direkt olarak 24 ayar satış fiyatı üzerinden işlem görmemektedir.

  Bu sebeple cazipliğini kaybetmekte. Bunun dışında plaka veya çekili altın olarak tabir ettiğimiz tür mevcuttur. Bu işlenmemiş altının saf halidir. Kuyumcular arası alışverişlerde kullanılan altın olması sebebi ile perakende satışı yapılmamaktadır. Eğer ki oldu da alış imkanınız oluştu. Bu durumda üzerinde ayar yazmayacağı için bozdurmada problem yaşama durumu ortaya çıkmaktadır.

  [​IMG]

  Alıntıdır