Hanefi Avcı Kimdir

'Biyografi' forumunda YAREN tarafından 4 Eylül 2010 tarihinde açılan konu


 1. Hanefi Avcı Kim ,Hanefi Avcı Biyografi,Hanefi Avcının Hayatı,Hanefi Avcı hakkında bilgi,

  [​IMG]

  Hanefi Avcı 1956 yılında Kahramanmaraş’ta doğdu. Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire eski Başkanıdır.

  Başkomiser olduğu dönem olan 1983 yılında ünlü altın kaçakçılığı dosyasını ortaya çıkaran polis. Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Başkan Yardımcısı’yken Susurluk Komisyonu’na verdiği ifadelerle dikkat çekti.

  Susurluk komisyonun’da, birçok siyasetçi,mafya babası,devlet görevlisi’nin adını zikreden Avcı, daha sonra bu beyanlarından ötürü çok kişi tarafından suçlandı.

  Yaptığı açıklamalardan sonra birçok kişi tarafından suçlanan Avcı, 1997 yılında Genelkurmay Başkanlığı’nı dinleme skandalına adı karıştığı için önce başka bir göreve atandı, daha sonra açığa alındı.

  Avcı, açılan bir davada MİT Müsteşarlığı’nın telefonlarını deşifre ettiği gerekçesiyle yargılandı ve tutuklandı. Kısa bir süre sonra serbest bırakılan Avcı, emniyetteki görevine mahkeme kararıyla geri döndü.

  2006 yılında Edirne Emniyet Müdürlüğü’ne atandı. Kapıkule Gümrük Kapısı’nda çok sayıda memurun da katıldığı yolsuzluk ve rüşvet operasyonuna imza attı.


  2006 yılında TASAM'ın Stratejik Vizyon Sahibi Bürokrat Ödülü'nü kazanmıştır.

  Ağustos 2010 tarihinde "Haliç’te Yaşayan Simonlar; Dün Devlet Bugün Cemaat" adlı kitabı Angora Yayıncılık tarafından basıldı.Kitabında, cemaatlerin devleti ele geçirdiğini belirten Avcı, İçişleri Bakanlığı’nın soruşturma açması üzerine “Beni merkeze alın” diye dilekçe verdi, talebi kabul edildi.
   


Yükleniyor...