Hamsterler Yıkanır Mı

'Eğitim Merkezi' forumunda EyLüL tarafından 11 Temmuz 2011 tarihinde açılan konu


 1. Hamsterler Yıkanır Mı
  Hamsterler Nasıl Yıkanırlar
  Hamsterler Yıkanırmı

  Sık sorulan sorulardan biri de "hamsterımı yıkayabilir miyim" sorusudur. Hamsterlar, kokmayan, dilleriyle kediler gibi kendilerini temizleyen hayvanlardır. Onların kirlenmelerine sebep olan şey, tuvaletleriyle aynı ortamda bulunmalarıdır. Yani sağlıklı ve temiz bir hamstera sahip olmak için, en önce yapılması gereken şey, kafes temizliğidir. Kafes temizliğinin sıklığı, bir hamster için haftada bir olmalıdır, daha sık değil.

  Hamsterlar, çok hassas hayvanlardır. Çabuk üşüyebilirler, nemden etkilenebilirler. Yeterince sıcak olmayan su, çıkıldığında yeterince kurutulmayan deri ve tüyler, vücudun siz farkında olmadan ısı kaybetmesi gibi olasılıklar onu hasta edebilir. Dillerindeki pütürcüklü yapı ve antiseptik madde, kedilerdeki gibi kendilerini temizlemelerine imkan verir. Üstlerini az nemli ılık bezle sildiğinizde, üstünden kendisinin temizlemeye devam edeceğini görürsünüz.

  Eğer zorunluluk hali yoksa, yani boya gibi temizlenmeyen zehirli bir madde içine batmadıysa yıkamaya gerek yoktur. Eğer zorunluluk varsa, ortamın çok sıcak olmasına, uygun bir havlu bulundurulması ve yakmayacak durumdaki ılık suyla kısa süreli yıkandıktan sonra hemen havluya sarılması ve sıcak bir yerde kurutulması, korkmuyorsa hafif devirde kurutma makinesi kullanılması uygun olur.

  Hamsterlarını, tavşanlarını ve ginepiglerini yıkayanlar vardır. Bu kişiler hayvanlarını yıkayarak aslında risk almaktadırlar. Bu riski alıp almamak size kalmıştır.

  Eğer arzu edilirse, yaz aylarında, havalar gerçekten sıcakken, alçak bir kabın içine, ılık su konulabilir. Hamsterın göğsünü geçmeyecek kadar su konulmalı ve boğulmaması için gözetimde tutulmalıdır. Hamster bu suyun içinde biraz gezindikten sonra onu alıp havluyla kurutabilirsiniz. Eğer panik oluyorsa ve hoşlanmıyorsa, tekrarlamamak ve havanın serin olmadığı bir zamanda yapmak önemli.