Hamster

'Eğitim Merkezi' forumunda Wish tarafından 14 Eylül 2008 tarihinde açılan konu


 1. Asya'da ve Avrupa'nın kuzeyinde yaşayan hamsterlar sıçana benzeyen çöl kemirgenleridir.

  Bilimsel adı Mesocricetus auratus olan hamsterin hikayesi 1930 yılında,Hebrew Üniversitesi Zooloji Dalı öğretim üyelerinden Prof. Jerusalemin bir dişi hamster ve 12 yavrusunu Syra yakınlarında bir kasabada bulmasıyla başlamıştır. Aynı üniversitede görevli Dr. Ben Menahem bu yavrulardan 2 dişi ve bir erkeği alarak üretmiştir. Böylece insan eli altında üretilen ilk hamster yavruları elde edilmiş oldu.Dr. Menahemin sahip olduğu bu hamster ailesi, bu gün tüm dünyadaki evcil hamsterlarin atası olarak kabul edilmektedir. Bu genç yavrular 1931 yılında bilimsel ve tıbbi araştırmalarda kullanılmak üzere Amerika ve İngiltereye gönderildi.

  [​IMG]

  [​IMG]  Orijinal hamster, yani değişik renk ve tüy varyeteleri elde etmek amacıyla üretilmeye başlanmadan önceki hamster,kısa, yumuşak tüylü ve sarımsı kahve rengiydi. Sırtında ve yanaklarında siyahımsı lekeler vardı ve karın bölgesi gri-beyaz renkteydi. Şu anda pet hayvanı olarak evlerde beslenen, değişik renk ve tüy uzunluğu olan hamsterlar sonradan yapılan selektif üretim çalışmalarıyla elde edilmiştir.

  Avrpa'da ve Asya'nın batısındaki tarım alanlarında ya da bozkırlarda, toprağın altında kazdıları karmaşık yuvalarda yaşarlar.Yuvada tabanı otlarla kaplı odalar ve kışlık yiyeceklerin saklandığı depolar vardır. Genellikle meyve,sebze ve tahılla beslendikleri için bazen tarım alanlarına zarar verebilirler. Öte yandan baykuş, atmaca, kakım ve gelincik gibi hayvanlara yem oldukları gibi insanlar tarafından da avlanırlar.

  Hamsterın derisi vücuduna tam yapışmış değildir,esnek ve gevşek bir yapısı vardır. Adeta derisi vücuduna bol gelen bir elbise gibidir. Gözleri parlak ve tam yuvarlaktır, ayakları tutmaya ve kavramaya uygundur bu yüzden hamsterlar iyi birer tırmanıcıdırlar. Ön ayaklarında 4 arka ayaklarında 5 parmak vardır. Kuyruk 1 cm den kısa ve küttür. Uzun tüylü varyetelerde kuyruk tamamen tüylerin altında gizlenmiştir. Boyları 10 15 cm ağırlıkları 150 gr civarındadır. Yaklaşık 2 yıl yaşarlar. (Ama sık sık hatırlatacağım bir şey var ki onların yaşam süreleri bakımıyla paralel olarak sizin elinizde olacaktır) Renk körü oldukları gibi görme duyuları fazla gelişmemiştir; buna karşılık duyma, koku alma duyuları süperdir. Bu nedenle çok yüksek seslerden hoşlanmazlar.

  Hamsterleri diğer kemirgenlerden ayıran el ilginç özellikleri yanaklarındaki keseleridir. Hamsterlar yiyeceklerini bu keselerde toplar ve yuvasına taşıyarak yuvasında depolar. Bu keseler yanaktan başlar ve omuz üstünde biter. Bir hamster kesesinde kendi vücut hacminin yarısı kadar yiyeceği taşıyabilir. Kimi zaman bu keselerde korumak amacıyla yavrularını bile taşırlar.

  Hamsterların bir diğer ilgin özelliği de kendi dışkılarını yemeleridir. Bunun nedeni sindirim sistemlerinin ilk seferde yiyecekteki besin maddelerini tam olarak ayrıştırıp onlardan tam yararlanamamasıdır.
    2. [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
    3. Yaw hemster demeyin banaaaa
  Diyeceksinizki niye?:f106:
  yepyeni sıfır bir araba aldım zamanın birinde ve ilk sıfır arabam :f106:
  Ren nehri kenarına park ettim gece ve valizlerimide yerleştirdim sabah yola çıkacağım tatile:f106:
  O gece Bob dylan One more cup of caffee şarkısını bir kasete doldurmakla geçti :f106: (c&dvd tanınmadığı yıllar)
  Sabah geldim sıfır arabama :f106: herşey tamam kaseti koydum teyb ve anahtarı çevirdim :f106: alışık olduğum ses bile yok...
  Hemen acenteyi aradım servis geldi :f106:
  kaputu açtı ve bu hemster kimin ? dedi :f106: ilk adını duyduğum andır...
  hee komşumunmuş buarada hemster :f106:
  Bana maliyeti 600 mark ve tatilimden 6 saat ine maal oldu ben almim yüzünü bile görmek istemiyorum ... :f106:
  Emeğine sağlık Wish
    4. Çok sevimli bir hayvan bence....
  Resimler çok güzeldi
  Teşekkürler Wısh :f40:
    5. evet sevimli ama bende almıym evde hayvan istemiyorum balık haricinde :f106::f106:

  Teşekkürler canım ellerine sağlık :f118:
    6. Ne şeker hayvan dimi..? Amcamın da vardı bir tane.:f106:

  Teşekkürler Şekerrr paylaşımın için..Ellerine sağlık..
    7. Cevap: Hamster

  Çok güzel hayvanlar.
  Teşekkürler!!..
    8. Cevap: Hamster

  gerçekten çok tatlı görünüyorlar...
  teşekkürler...
    9. Cevap: Hamster

  2 tane almıştım sonra sayıları 100 ü geçince ev mamak çöplüğü gibi kokmaya başladı. Yani diyeceğim şu ki alıyosanız bile 1 tane alın çiftleşmesin baş edemezsiniz :f30:
    10. Cevap: Hamster

  Burdan bakınca çok sevimli görünüyorlar fakat gerçekte görmek isteyip ilgileneceğimi pek sanmıyorum.Özellikle fareye benziyorsa..:f19:Yoksa istemdışı çığlığa sebep olabilir.:)
    11. Cevap: Hamster

  Ben hamster çok severim ama annem fare diye sevmiyor : (
   


 12. rwA

  rwA


  Cevap: Hamster

  bence şirin deiller ve irenc kokuyolar...ha tarla faresi ha bu
    13. Cevap: Hamster

  Eğer ki temizliğini iyi yaparsan ve çok fazla almazsan koku olmuyor. Sevimlilik de göreceli ona bir şey diyemem :)
    14. Cevap: Hamster

  çokkk şeker bısey ama pis hayvanlar yaaa (: elıme aldıgım anda bayılırım herhalde
    15. Cevap: Hamster

  neresi şeker altı üstü o bir fare