hammurabi kanunlarının özellikleri nedir

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Sitem tarafından 19 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu


 1. hammurabi kanunlarının en önemli özelliği nedir

  çok katı kanunlardır hırsızlık yapann eli kesilir...eve hırsızlıga giren yakalanırsa girdiği kapının veya camın altına gömülür..bunn gibi katı kanunları vardır...ve bu kanunlar çok da işe yaramışdır


  Antik pagan kralları düşününce, adalet ve doğruluk muhtemelen ilk akla gelen şeyler olmaz. Günümüz modern çağın insanları olarak bizler daha çok en küçük bir kapris uğruna bile birini ölüme gönderebilecek, dönek, güce aç despot krallar hayal ederiz. Ancak yaklaşık 4 bin yıl önce refah içinde gelişen Babil’e hükmeden Hammurabi bu kalıba hiç uymuyor. Hammurabi zayıfları zulümden koruyacağına söz verdi ve tarihçiler onun adalet ve doğruluk atmosferini koruduğuna inanmaktadır. Üstelik buna inanmakta hiç de haksız değildirler.

  Tarihçilerin Hammurabi hakkında böyle olumlu düşünmelerine sadece yüz yıl kadar önce bulunan bir nesne sebep olmuştur. Bu nesne antik çağlardan gelen en önemli eserlerden biri olan Rosetta taşı gibi büyük bir ün ve önem kazanır. Bu kitabe sayesinde Hammurabi kanunları anlaşılabilmiş ve bu kanunlar antik Babil krallığındaki yaşam ve kültüre ışık tutmuştur.

  1901 yılında Fransız arkeolog Jean Vincent Scheil tarafından keşfedilen kitabe, antik çağlara ait kanunları kapsamlı ve iyi korunmuş olarak üzerinde taşımaktadır. Bugün bu bazalt kitabe Paris’teki Louvre Müzersinde yer almaktadır. İki metreden biraz daha uzun olan kitabe, bu haliyle antik Babil şehrinde ilk dikildiğinde halkın kolayca görüp okumasının amaçlandığını ortaya koyar. Bu kitabenin türünün tek örneği olmadığını kitabe üzerindeki yazılardan ve diğer Babil şehir alanlarında bulunan kalıntılardan anlıyoruz.

  Kitabenin üst kısmında kışı ve fırtınaları uzaklaştırıp dünyayı aydınlatan ve yeşillendiren, kötülükleri kovup adaleti ve merhameti getiren tanrı Shamash ile birlikte Hammurabi tasvir edilmiştir. Bu figürlerin altında Akkad dilinde yazılı kanun maddeleri yer almaktadır. Tabletin ön kısmında 16 arka kısmında ise 28 metin bulunmaktadır. Hammurabi’nin tanrılara yakardığı ve adaletini güçlendirmelerini istediği önsöz ve sonsöz arasında ana bölüm bulunur. Yaklaşık olarak 300 kanun bulunmaktadır. Bu kanunlar Babillilerin şaşırtıcı şekilde çağının oldukça ötesinde olan adalet anlayışını göstermektedir.

  HAMMURABI
  Scheil yazıtı bulduğunda, etkilenen bilim adamları yazıt hakkında sayısız kitap ve makaleler yayınladılar ve bu yazıta “Hammurabi Kanunları” adını taktılar. Tarihçiler kanunların önemini ve günümüze kadar saklı kalan gizemlerini tartıştılar. Hukuk tarihine, sosyal adalete ve hatta kutsal kitaplara bakışa oldukça farklı bir anlayış katan bu kanunlar bilim dünyasında büyük bir heyecan yaratmıştı. Nedenini anlamak için ise en dikkat çeken kanun maddelerine bakmak yeterlidir.

  Hammurabi Kanunları Nelerdir