Hamileyken saç boyatılır mı?

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 30 Kasım 2011 tarihinde açılan konu


 1. Hamileyken saç boyanırmı
  Hamileyken saç boyatmanın zararı nedir?

  Hamileyken saç boyatılır mı?

  Amerikan Hastanesi Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Dr. Ahmet Mumcu, hamilelik sırasında saçları boyamanın sakıncalı olup olmadığı açıkladı.

  Hamilelik sırasında saçları boyamanın sakıncalı olup olmadığı hamile kadınlar tarafından en sık sorulan sorulardan biri. Amerikan Hastanesi Kadın Sağlığı Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Alper Mumcu, hamilelikte saç boyatma ile ilgili şu bilgileri veriyor.

  Yapılan çalışmaların hiçbirinde hamilelikte saç boyatmanın zararlı olabileceğine yönelik herhangi bir bulgu elde edilememiştir.

  Saç boyaları hakkında en çok araştırma yapılan kozmetik ürünleridir. Kadınların ayda 1 ya da 2 kez saçlarını boyattıklarında kullanılandan çok daha fazlası ile yapılan hayvan deneylerinde gelişmekte olan fetusta herhangi bir teratojen (anomaliye sebebiyet verici) etki saptanamamıştır.

  Bilinen bir başka gerçek ise saç boyalarındaki kimyasal maddelerin hemen hepsinin yüksek düzeyde toksik olmasıdır.

  Konu hakkında dünyadaki en saygın kurumlardan biri olan ve üreme sistemi üzerindeki potansiyel riskleri inceleyen Amerikan Teratoloji Enformasyon Servisi, "Eldeki veriler sınırlı olmasına rağmen çok büyük bir olasılıkla hamilelikte saç boyatmak güvenlidir" şeklinde görüş bildirmektedir.

  Bazı doktorlar hastalarına bitkisel özlü saç boylarını kullanmalarını önermektedirler. Piyasada bu türden çok sayıda ürün bulunmaktadır. Ancak bu ürünlerin içerikleri incelendiğinde tıpkı kimyasal boyalarda olduğu gibi pek çok katkı maddesinin bulunduğu kolaylıkla görülebilir.

  Sonuç olarak hamilelikte saçlarımı boyatabilir miyim sorusunun cevabı EVET`tir.

  Eğer doktorunuz saçlarınızı boyatmanıza izin vermiyorsa ya da boya için ilk trimesterin bitmesini beklemenizi öneriyorsa O`na hangi gerekçeyle ve hangi bilimsel veriye dayanarak izin vermediğini sorun.

  [​IMG]

  Alıntıdır
   


Similar Threads: Hamileyken saç
Forum Başlık Tarih
Bebek Bakımı Bebeğin Zeki Olması İçin Hamileyken Ne Yemeli 10 Kasım 2011
Bebek Bakımı Hamileyken bunları yapın! 24 Eylül 2011
Bebek Bakımı Hamileyken Saunaya Girilir Mi? 31 Ocak 2010
Bebek Bakımı Doğum kontrol hapı saç uzatır mı 27 Kasım 2015
Bebek Bakımı Hamilelikte Saç Bakımı Nasıl Yapılır? 20 Ağustos 2013