Hamilelikte yolculuk yapılır mı?

'Sağlık Rehberi' forumunda Gazel tarafından 6 Eki 2009 tarihinde açılan konu

 1. Seyahat genellikle bir sorun oluşturmaz ancak uzun seyahatler yorucu olabileceği gibi, ilk üç ay içinde mide bulantısı, kusma, sık idrara gitme, yorgunluk gibi şikayetler nedeniyle rahatsız olabilirsiniz. Uzun seyahat düşünüyorsanız, ikinci trimestr denen 4.-5.-6. Aylar uygunsa tercih edebilirsiniz. Çünkü bu dönem fiziksel olarak daha rahat olduğunuz, kendinizi iyi hissettiğiniz bir dönemdir.Yolculuk sırasında,

  Sizi rahatsız etmeyecek kıyafetler giyin.
  Yanınıza hafif, sağlıklı yiyecek ve içecekler alın.
  Elinizi yıkayamayabileceğiniz için antibakteriyel el bezleri, kolonyalı mendil bulundurun.
  Uzun yolculuklarda sık sık kısa molalar verin, kısa yürüyüşler yapın.
  Rahat ayakkabılar giyin.

  Yurtdışına çıkacaksanız, doktorunuzla görüşün, aşı yaptırmanız gerekiyorsa yaptırın. Sıtma. Kolera, tifo, sarılık gibi bulaşıcı hastalıkların yaygın olduğu ülkelere gitmeyi hamilelik sonrasına erteleyin.

  Uçak yolculuğunda:

  Uçak yolculuğu için hamileliğinizin son dönemlerine kadar herhangi bir sakınca yoktur. Doktorunuz uygun görüyorsa uçakla seyahat edebilirsiniz. Pek çok havayolu şirketi, 8. Ay hamilelikten sonra uçak yolculuğuna sınırlama getirmektedir, doktor raporuna ihtiyacınız olabilir.Uçak yolculuğu yapacak olursanız, hareketsiz oturmayın, uçakta zaman zaman yürüyün. Aşağıdaki durumlarda uçak yolculuğu önerilmez;

  - İkiz ya da çoğul hamileliklerde
  - Daha önce düşük yapmış hamilelerde
  - Kalp-damar hastalığı olan hamilelerde

  Hamilelik sırasında tromboz riski artmıştır. Bu nedenle uçak seyahati sırasında tromboza karşı önlemler alınmalıdır. Doğumdan sonra da en az bir hafta uçağa binilmemesi gerekir.

  Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Hamit Hancı, yaptığı yazılı açıklamada, uçak yolculuğuna çıkacak hamilelerin, "tıbbi raporlarının bir kopyasını ve doktorlarına acil durumda ulaşılabilecek telefon numarasını" yanlarında bulundurmaları gerektiğini hatırlattı. Hamilelerin uçakta koridor tarafında oturmasının hareket kolaylığı sağlayacağını belirten Prof. Dr. Hancı, rahat ve bol kıyafetlerle topuksuz ayakkabı giyilmesinin, yolculuk süresince kadınları rahatlatacağını ifade etti. Prof. Dr. Hancı, hamilelere şu önerilerde bulundu:

  - Uçakta verilen yemeği beğenmeme olasılığına karşı, yanınızda yiyecek bir şeyler götürün.

  - Tıbbi raporlarınızın bir kopyasını ve doktorunuza acil durumda ulaşabileceğiniz telefon numarasını alın. Gerektiğinde çıkarabileceğiniz şekilde kat kat giyinin. Emniyet kemerinizi göbeğinizin üstünde değil altında tutun.

  - Bel ağrısına karşı yanınıza yastık alın. Uçuş heyecanı için, yanınızda sakinleştiren zencefil çayı veya nane çayı bulundurun. Uçuş sırasında, her 2 saatte 1 litre su içmeye çalışın.

  Akciğerlerdeki hava kesecikleri henüz yeterince genişlememiş olan yeni doğan bebeklerin de uçağa binmeleri doğru değildir.
   
 2. Cevap: Hamilelikte yolculuk yapılır mı?

  hamilelikte yolculuk yaparken mutlaka kendi arabanızla yata yata gitmeye özen gösterin. 1.5 saatte bir hamile kişi dolaştırılmalıdır. ama mutlaka yatarak gitmesi gerekir.
   
 3. Cevap: Hamilelikte yolculuk yapılır mı?

  hamile kişinin yolculukta ayakları şişmemeli aksi halde bu bebeğe zarar verir.annenin ayaklarının şişmemesi için ayaklarını uzatarak gitmesi gerekir ve arada kan dolaşımının sağlanması için yürüyüş yapılmalıdır.dikkatli olun anne adayları :)))
   
 4. Cevap: Hamilelikte yolculuk yapılır mı?

  anne adayları :) yolculuk yaparken arada bir yürümeye ve çoğunlukla yatmaya dikkat edin yatarak ve dinlenerek yolculuk yapın otobüslerde gitmeyin kendi arabanız varsa onunla yolculuk yapın...
   
Yükleniyor...