Hamilelikte Yaşanan Değişiklikler Nelerdir

'Bebek Bakımı' forumunda YAREN tarafından 8 Nisan 2011 tarihinde açılan konu


 1. Hamilelikte Yaşanan sorunlar,
  Hamilelikte Yaşanan Değişiklikler,
  Hamilelik Döneminde Yaşanan Değişiklikler Nelerdir


  Gebeliğin başlangıcında fiziksel değişiklikler sizi rahatsız etse de, sağlığınızı veya bebeğin sağlığını tehlikeye sokmaz. Yorgunluk, bulantı-kusma, idrara sık çıkma, göğüslerde hassasiyet, bas ağrısı ve kendini iyi hissetmeme, kilo artışı görülebilir. Bu sorunların hepsi ile karşılaşabilirsiniz ya da bu sıkıntıların hiç birini yaşamayabilirsiniz. Belirtilerin ne olduğunu ve kendinizi iyi hissetmek için ne yapacağınızı bilirseniz bu dönemi çok daha rahat atlatırsınız.

  YORGUNLUK:
  Gebeliğin başlangıcında kadınların çoğu normalden daha fazla yorgundur. Çünkü gebeliğin ilk haftalarında vücudunuz bebeğe besinleri taşıyabilmek için daha fazla kan üretir. Bu artmış kanı gönderebilmek için kalp daha fazla kan pompalar, nabız dakikada 10-15 vurum daha fazla atar. Duygusal olarak kendinizi iyi hissetmeyebilirsiniz. Bebeğinizin sağlıklı olup olmayacağı endişesi ve anne olacağınız duygusu içinizde karmaşık duygular yaratabilir.
  Ne Yapabilirim?
  Dinlenin: Gün içinde arasıra şekerleme yapın. Bacaklarınızı yukarı kaldırarak dinlenin.
  Egzersiz: Doktorunuz aksini söylemedikçe hergün 30 dakika yürümek kendinizi enerji dolu hissetmenize fayda sağlar.
  Beslenme: Sağlıklı gıdalarla beslenmenin yanısıra sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklardan kurtulmalısınız. Gebeliğin başlangıcında doğal olan yorgunluk yeterli demir ve protein alınmazsa şiddetlenebilir.

  BULANTI VE KUSMA:
  Gebeliğin erken döneminde görülen bulantı ve kusmanın sebebi plasenta ve fetustan salgılanan bazı hormonların etkisiyledir. Ayrıca gebelikteki mide-barsak sistemindeki değişiklikler de bir parça rol oynar. Mide gebelik hormonlarının etkisiyle daha yavaş boşalır. Duygusal stress ve yorgunluk da bulantı ve kusmayı arttırabilir.
  Bu sıkıntı gebelerin %70'ini etkilemektedir. İlk gebeliklerde, genç kadınlarda ve ikiz gebeliklerde bulantı daha şiddetli geçebilir. 4-8. gebelik haftasında başlar, 14-16. haftada azalır. Bazı kadınlarda bulantı ve kusma 3. aydan sonra başlayabilir ya da bazı kadınlarda bu şikayet tüm gebelik süresince devam edebilir.
  Ne Yapabilirim?
  Yeme alışkanlıklarınızı değiştirin: Gün içinde daha sık ve küçük öğünler şeklinde yemek yemek, yemekler sırasında az sıvı almak bulantıyı azaltabilir. Bunları yapmanın amacı mideyi tamamen boş veya tamamen dolu tutmaktan kaçınmaktır. Bulantınızı hafifletmek için doktorunuza danışmadan ilaç almayın. B6 vitamini bulantıya yardımcı olur.
  Atıştırma yapın: Sabah yataktan kalkarken hızla doğrulmayın. Yatağınızın baş ucunda galeta, tuzlu kraker gibi kuru gıdalar bulundurun. Yataktan kalkmadan evvel 1-2 kraker atıştırıp sonra yataktan yavaşça kalkın.
  Hoş olmayan kokulardan uzak durun: Mümkün olduğunca kötü kokulardan, ağır yemek kokularından, ağır kokulu parfümlerden uzak durun.

  İDRARA SIK ÇIKMA
  Ilk üç ayda uterusun(rahim) büyüyen hacminin idrar torbasına baskı yapması nedeniyle sık idrara çıkma ihtiyacı duyabilirsiniz. Hapşırırken, öksürürken ve gülerken idrar kaçırabilirsiniz. 4. aydan sonra rahim karın bölgesine doğru genişlediğinden idrar torbasına olan basınç bir miktar azalır.
  Ne Yapabilirim?
  Yatmadan birkaç saat önce su içmeyi keserseniz gece boyunca daha az yataktan kalkmış olursunuz, gece daha iyi uyursunuz. Ancak gebelikte sıvı alımını asla kesmeyiniz, bol sıvı tüketmeniz sizin ve bebeğinizin sağlığı açısından son derece gereklidir.
  Her ihtiyaç duyduğunuzda idrarınızı yapınız, asla beklemeyiniz. İdrarınızı tutmanız idrar torbasının tam olarak boşalmamasına neden olur, böylece idrar yolları enfeksiyonu riski artar. İdrarınızı yaparken öne doğru eğilmeniz idrar torbasının tam olarak boşalmasına yardımcı olur.

  GÖĞÜSLERDE HASSASİYET
  Östrojen ve progesteron adlı hormonların gebelikte artan salınımı etkisiyle gebe kadınlarda göğüslerde değişiklikler olur. Özellikle gebeliğin ilk haftalarında göğüs ağrısı artar.
  Ne Yapabilirim?
  Göğüslerinizi iyi destekleyen bir sütyen göğüs ağrılarını azaltabilir. Ayrıca geceleri göğüslerinizdeki ağrı için uyurken de sütyen takabilirsiniz.

  BAŞ AĞRISI VE KENDİNİ İYİ HİSSETMEME
  Gebeliğin erken döneminde görülen baş ağrıları ve kendini iyi hissetmemeye gebelikte hormon düzeylerindeki ve kan dolaşımındaki değişimler neden olabilir. Ayrıca gebeliğe bağlı stress ve yorgunluk da baş ağrılarını arttırabilir.
  Ne Yapabilirim?
  Sinüslerde tıkanıklığa bağlı baş ağrıları yüzün ön tarafı, kenarları, burun çevresi ve gözlere sıcak kompres uygulama ile azaltılabilir.
  Gevşeme egzersizleri baş ağrılarını azaltıp kendinizi daha iyi hissetmenize neden olur.
  İyi yemek yeme, iyi dinlenme de kendinizi daha iyi hissetmenize yarayacaktır.
  Yaşamınızdaki stresi azaltmak gebeliğinizin devamını daha iyi geçirmenizi sağlar.
  Ağrı kesici konusunda mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

  KİLO ARTIŞI
  Gebelik boyunca toplam 11-16 kilo almanıza rağmen bunun yalnızca çok küçük bir miktarı ilk 3 ayda alınır. Bebeğinizin tüm önemli yapıları ve organ sistemleri ilk 3 ayda oluşur. İlk 3 ayın sonunda bebek ortalama 7 cm uzunluğunda, ağırlığı sadece 18 gr dır.
  Kalp yaklaşık 26. günden itibaren atmaya başlar.
  Üreme organları gelişmiştir fakat bebeğin cinsiyeti tam olarak anlaşılamaz.
  El ve ayak parmakları oluşmuştur, tırnakları oluşmaya başlamıştır.
  Karaciğer safra yapmaya başlamıştır.
  Böbrekler idrar yapmaya başlamıştır.
  Bebek ilk 3 aylık dönemde hareket etmeye başlamıştır.

  NOKTA ŞEKLİNDE KANAMA (LEKELENME)
  İlk 3 ayda görülen vaginal kanama sık görülen bir olay değildir. Kanamanın şiddeti, süresi ve devamlı olup olmadığı belirlenmelidir.
  Ne Yapabilirim?
  Kanama gebeliğinizle ilgili bir sıkıntının belirtisi olabilir. Mutlaka doktorunuza bildiriniz.


  KASIK AĞRISI
  İlk gebe kaldığınızda kasıklarınızda, kalça ve belinizde ağrı hissedebilirsiniz. Rahim genişlerken çevresinde kendisini tutan elastik bağlar bu genişlemeye ayak uydurabilmek için gerilirler. Bu gerilme sonucu ağrı duyarsınız.
  Ne Yapabilirim?
  Ilık bir banyo gevşemenize ve sancılarınızın hafiflemesine yardımcı olur.
  Ağrı şiddetli, devamlı ve ateş yükselmesi ile birlikteyse doktorunuzu aramalısınız.

  kaynak: jinekomed.com
   


Similar Threads: Hamilelikte Yaşanan
Forum Başlık Tarih
Bebek Bakımı Hamilelikte yaşanan kramplar nasıl önlenir? 13 Ekim 2011
Bebek Bakımı Hamilelikte Yaşanan Ağrıların Nedenleri 12 Ekim 2011
Bebek Bakımı Hamilelikte Yaşanan Bel Ağrıları 27 Şubat 2011
Bebek Bakımı Hamilelikte bebeğin beyin gücünü nasıl arttırılır? 19 Ocak 2016
Bebek Bakımı Hamilelikte bel ağrısı için çözüm önerileri 6 Şubat 2015