Hamilelikte yasak olan yiyecek ve içecekler

'Bebek Bakımı' forumunda Burcu tarafından 21 Nis 2014 tarihinde açılan konu

 1. 9 aylık hamilelik sürecinde anne adayının beslenmesine her zamankinden daha fazla dikkat etmesi gerekir. Çünkü kendi canından daha kıymetli olan bebeğinin sağlığınıda düşünerek hareket etmeli ve hamilelik sürecinde hem bebeğe hem anneye zarar verecek yiyecek ve içeceklerden uzak durmalıdır.

  Hamilelikte hem anneye hemde bebeğe zarar veren en kötü şey sigara ve alkol tüketimidir. Bu nedenle hamileliğiniz süresince ikisinden de uzak durmanız gerekir.

  Pastörize olmamış sütten yapılan peynirlerde de uzak durmanız gereken gıdalardandır. Çünkü bu ürünlerde Listeria adlı düşüğe, erken doğuma ve doğum kusurlarına sebep olan bir bakteri bulunur. Bu nedenle peynir alırken pastörize sütten yapılmış olmasına özen gösterin.

  Çiğ ve az pişmiş etten uzak durun çünkü çiğ ette bulunan toksoplazma paraziti yine düşüklere sebep olabilir. Hamileliğin ilk dönemlerinde bu paraziti kapan bebeklerde kalıcı hastalıklar görülebiliyor.
  hamilelik.Jpeg
  Midye, istiridye gibi çiğ deniz ürünlerini seviyorsanız lütfen hamilelik boyunca ara verin balık yerkende civa içeren ton balığı ve füme balık yemeyin.

  Daha bitmedi, yumurtayı çok pişmiş tüketin, siyah çayı fazla içmemeye özen gösterin. Çaysız duramam diyorsanız açık çay içmeye çalışın hatta meyve çaylarıyla bu ihtiyacınızı giderme yoluna gidin. (adaçayı içmeyin)

  Kahve, asitli içecekler ve hazır meyve sularından uzak durun. Taze meyvelerden kendiniz meyve suyu hazırlayıp içmeye çalışın.