Hamilelikte Ve Su Tüketimi

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 17 Eyl 2011 tarihinde açılan konu

 1. Hamilelikte Su İçmenin Önemi
  Gebellikte Su İçmenin Önemi
  Hamile ve su Tüketimi
  [​IMG]
  Gebelikte yeterli miktarda su alımı bebek ve anne sağlığı için çok önemli olup sayısız faydaları vardır. Tam tersi olan susuz kalma yani dehidratasyon ise özellikle bebek için ciddi riskler taşımaktadır.Yeterli miktarda su alımı gebelerde hemoroidlerin (basur) azalmasına , kabızlığın giderilmesine ve idrar yolu enfeksiyonlarının engellenmesine yardımcı olmaktadır.Ayrıca sanılanın aksine su içmek kilo alımına, ayaklarda ve yüzde ödeme, yani şişliklere sebep olmamakta, aksine vücuttaki sıvı dengesinin düzene girmesini sağlayarak bu şişliklerin azalmasına yardımcı olmaktadır.

  Gebelerde görülen bir diğer problem de ciltte olan değişiklikleridir. Cilt kurulukları,karında çatlamalar sıklıkla görülmektedir. Yeterli miktarda su alınması bu cilt değişikliklerinin şiddetlenmesini ve kronikleşmesini engellemektedir.Cildin daha parlak,güzel görünmesine yardımcı olmaktadır.

  Yeteri kadar su alınmadığı zaman ne gibi riskler olmaktadır? En önemli risk erken doğum tehdididir. Dehidratasyon durumunda salgılanan bazı hormonlar rahim kasılmalarına sebep olarak erken doğuma sebep olabilmektedir. Bazı hafif kasılmalarda damardan serum ile sıvı verilmesi çoğu kez tedavide yeterli olabilmektedir.Ayrıca yapılan çalışmalar ciddi dehidratasyon durumlarında bebeğin amnios sıvısı yapımını azalttığı ve sıvı azalmasına bağlı kordon ile ilgili risklerin arttığını göstermektedirler.

  Peki ,gebeler günde ne kadar su içmelidir? Gebelere önerilen günlük su miktarı 8-10 bardaktır. Ancak bu miktar ile kan dolaşımı ve elektrolit dengesi en iyi şekilde olabilmektedir. Egzersiz yapan gebelere ve yazları tüm gebelere 2 bardak fazladan su içmeleri önerilmektedir. Bir günde alınan bu sıvı miktarının musluk suyu,meyve suyu ve maden suyu değil , şişelenmiş doğal kaynak suyu olması tavsiye edilmektedir.Meyve suları eğer taze sıkılmış değil ise boya, katkı maddesi ve aşırı glikoz içerebilmektedirler.Fazla alınan maden suları ise ödem ve tansiyon yükselmesine sebep olmaktadırlar.

  MUSLUK SUYU

  Musluk suyunu içmek veya yemek için kullanmaya özen göstermek gerekir.Musluk suyu içinde barındırabileceği bakteriler ve ağır metallerden dolayı içilmemelidir.Özellikle sudaki olabilecek kurşun maddesi bebeğin beyninde arazlara sebep olmaktadır. Eğer içilmek zorunda kalınırsa ; suyun önce musluktan 3-5 dakika akıttıktan sonra kaynatıp,soğuduktan sonra içilmesi tavsiye edilmektedir.

  Şişelenmiş suların arıtmasında kimyasal maddeler kullanılmadığı için tüketilmeleri güvenlidir.