Hamilelikte Sivilce Tedavisi

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 7 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. Hamilelikte Sivilce ve Tedavisi
  Hamilelikte Sivilceler Nasıl Geçer
  Gebelik döneminde çıkan sivilceler nasıl tedavi edilir?

  Sivilceler hamilelik sürecinde neden gelişir?Bu konu benimde çok merak ettiğim bir konuydu buldum ve hemen paylaşmak istedim sizlerle sevgili anne adayları neden hamilelikte sivilceler çoğalıyor ve sivilce sorunu ile daha sık karşılaşıyoruz hemen öğreniyoruz..
  Hamilelik sürecinde kadın vücudunda dirençsizlik ve hormonal dengesizlik durumu hakimdir. Gebelik sırasında vücudun androjenik hormon seviyesi yükselir. Androjenik hormonlar vücudun yağ bezlerinin yağ salgılamasını sağlar, nitekim vücut hamilelik sürecinde aşırı yağ salgılar ve hamile bayanlar sivilce sorunlarıyla karşı karşıya kalırlar.

  Hamilelik Durumunda Akne Tedavisi İçin Düzenli Cilt Bakımı Gerekir
  Sivilceler ağırlıklı olarak hamilelik sürecindeki hormonal dengesizlik neticesinde oluşur ve uygulanacak tedavi öncesi kendiniz uygulayacağınız tedavilerin yanısıra ilk olarak doktorunuza başvurmanız size ilk tavsiyemiz olacak. Ev yapımı ilaçlar elbette ki doğaldır fakat içerdikleri kimyasal maddeler sivilceler tetikleyici nitelikte olabilir.

  İyi Bir Tedavi Yöntemi: Salisilik Asit
  Salisilik asit sivilcelere karşı etkili bir kimyasaldır. Gözeneklerin çok altına inebilir ve akneleri tedavi eder. Cildi yatıştırır ve tahrişleri önler. Ancak doktorlar aşırı miktarda salisilik asit içeren ürünleri hamilelik üzerinde çeşitli komplikasyonlar oluşturabilece nedeniyle kısıtlamışlardır. Fakat az miktarlarda salisilik asit içeren solisyonlar doktor kontrolünde kullanılmakta ve olumlu neticeler elde edilmektedir.

  Benzoil Peroksit
  Benzoil peroksit sivilcelere karşı tedavi edici bir başka ilaçtır. Hamile bayanlar üzerinde olumlu sonuçlar veren bu ilacı uygulamadan önce doktora danışılması tavsiye edilmektedir.

  [​IMG]

  Glikolik Asit
  Glikolik asit topikal krem niteliğinde olduğundan hamilelik sürecinde kullanılabilir. Glikolik asit ciltte çok az miktarda emildiğinden ve hamile bayanlar üzerinde herhangi bir yan etki yaratmayacağından doktorlar glikolik asitirahatlıkla tavsiye etmektedirler.

  Antibiyotikler
  Natibiyotikler akne tedavisinde sivilce bakterilerini önlemek için kullanılır. Güvenilirdirler fakat kimi türlerine dikkat etmek gerekir. Minosiklin, tetrasiklin ve doksisiklin gibi türlerinden kaçınmak gerekir. Bu tip antibiyotikler gebelik sürecinde çeşitli sorunlara neden olabilecek düzeydedir.