Hamilelikte Sağlığı Korumak

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 12 Ara 2011 tarihinde açılan konu

 1. Hamilelikte sağlığı koruma
  Gebelikte sağlığı korumanın yolları neler
  Gebelikte sağlığı korumak için tavsiyeler

  Gebelikte sağlığı korumanın yolları

  Gebelik döneminde sağlıklı bir bebeğe sahip olabilmek için ilk başta kendi sağlığınızı korumanız gerekmektedir. Sağlığınızı korumanız için yapmanız ayrıntılı bilgiler

  Sağlıklı bir bebek için beslenme

  Gebelikte bazı yiyeceklerden kaçınmakta yarar vardır, ancak ne özel bir diyetle beslenmeniz ne de “iki kişilik yemeniz gerekir. Gebelikte daima öncelikle bebeğin gereksinimleri karşılanır – diyetinizde bazı eksiklikler varsa, zarar görecek olan sizsiniz; bebeğiniz hemen hemen kesinlikle bundan zarar görmez. Gebeliğin son haftalarında bile fazladan yalnızca günde 600-800 kaloriye ihtiyaç duyacaksınız.
  [​IMG]
  Kutuda yer alan önerilere uyarak, olabildiğince çeşitli taze besinler tüketirseniz ve yağlı, şekerli ve tuzlu besin ve hazır yiyecek tüketiminizi azaltırsanız, siz de, bebeğiniz de gerekli besin maddelerini alabilirsiniz.

  Vitamin ve Minarel Desteği

  Her gebe kadının gebeliğin 12. haftasına kadar folik asit tabletleri (günde 400 mikrogram) alması gerekir. Bunun dışında, doktorunuz önermedikçe başka vitamin ya da mineral desteği kullanmayın. Kan testlerinizde kansızlık saptanırsa, doktorunuz demir almanızı önerecektir. Süt ürünleri yemeyen bir vejetaryenseniz, ayrıca kalsiyum, D ve B12 vitaminleri almanız önerilebilir.