Hamilelikte Sabah Bulantısı

'Sağlık Rehberi' forumunda YAREN tarafından 9 Ara 2009 tarihinde açılan konu

 1. Hamilelikte Sabah Bulantıları
  Çoğunlukla hamile kadınların üçte biri, hamileliklerinin ilk döneminde iç bulantısı ya da istifrağ problemi yaşar.
  İç bulantısı genellikle 6. hafta sıralarında başlar fakat zaman zaman ilk 4 hafta süresince de görülebilir.Sonraki takip eden ayda daha da şiddetlenir.

  Bu problemi yaşayan hamile kadınların ortalama olarak %50'si 14. hafta sonunda şikayetleri yok olur fakat geri kalan %50'lik kesimde bu durum hamilelik boyunca zaman zaman tekrar edebilir.


  Hamilelik boyunca mide bulantısına ve istifrağa neden olan etmenler nelerdir?


  Hiç bir uzman hamilelikte ortaya çıkan iç bulantısının nedenleri konusunda kesin bir bilgi ve yargıya sahip değildir; fakat buna neden olan faktörler vücudumuzda oluşan birçok fiziksel değişimin bir bileşiminden kaynaklanıyor olabilir.

  Bu muhtemel sebepler neler olabilir?

  Hamileliğin ilk döneminde, plasentada sinsityotrofoblast hücrelerden salgılanan glikoprotein yapısındaki hormon seviyesinin hızlı bir şekilde yükselmesi. Bu hormonun iç bulantısını nasıl tetiklediği hiç kimse tarafından bilinmemekle birlikte, iç bulantısının artma dönemi ile bu hormonun seviyesinin yükseldiği dönem aynıdır. İç bulantılarına sebep olduğu düşünülen diğer bir hormon ise yine hamileliğin ilk dönemlerinde artan östrojen hormonudur.


  Kokulara karşı oluşan hassasiyet. Yeni hamile bir bayan için önünden geçtiği bir kebapçıdan burnuna gelen kokulardan kebabın içindeki bütün malzemelere kadar hepsinin tek tek duyumsaması onun için çok da yabancı olmayan bir durumdur. Bu hassasiyet yüksek seviyedeki östrojenin bir sonucu olabilir.


  Sahte karın ağrısı. Bazı kadınların sindirim sistemleri hamileliğin hamileliğin başındaki değişimlere karşı daha hassastır.
  Sabah bulantılarının B vitamin eksikliğinden kaynaklandığını duymuşsunuzdur. B6 vitamini takviyesi yapılması hamile kadınlarda bulnatıları rahatlatıyor gibi görünebilir fakat bu onlarda vitamin eksikliği olduğunu ortaya koymaz.


  B6'nın neden faydalı olduğu bilinmemekle beraber, gebeliğin başlarında vitamin takviyesi yapılmasının sabah bulantılarını engellediğini ortaya koymuştur. Fakat bunun nedenleri de bilinmemektedir.


  Bazı araştırmalar çoğu hamile kadının hamilelik döneminde yaşadıkları iç bulantıları ve kusmalarını strese bağlı olarak ortayan çıkan psikolojik bir tepki olarak ortaya koymuştur.
  Kaynak: Anademi
   
 2. Cevap: Hamilelikte Sabah Bulantısı

  Bulantılarla Nasıl Başa Çıkabilirsiniz?

  - Yağlı gıdalar bulantıyı arttırır. Yağsız beslenmek daha uygundur.

  - Kan şeker düzeyinin düşmesi bulantıyı artırır. Bu nedenle sabah uyanır uyanmaz bir adet galeta ya da bir bardak meyve suyu içilmesi kan şekerinin normal düzeye çıkmasını sağlar.

  - Sulu yemekler de bulantıyı arttırır. Kuru gıdalarla, az ve sık yemek gerekir.

  - Suyu yemek aralarında, az az ve sık içmek gerekir.

  - B6 vitaminin de bulantıları azaltmakta etkili olduğu bilinmektedir.

  - Galeta, kızarmış ekmek bulantıyı azaltır. Bulantı oldukça bunlardan yenebilir.

  - Bunlara rağmen günde 4-5 kez kusuluyorsa ilaç ve serum tedavisi uygulanabilir. Ağır kusma ve bulantılar bazı önemli sorunlara da işaret edebileceğinden özel tetkik ve tedavileri gerektirebilir.

  Hamilelikte ideal olan mümkün olduğunca ilaç kullanmaktan kaçınmak gereklidir, ancak zararı olmadığı bilinen bazı ilaçlar mevcuttur. Çok gerekmesi halinde doktor tavsiyesi ile bu ilaçlar kullanılabilir