Hamilelikte sabah bulantıları

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 13 Kasım 2011 tarihinde açılan konu


 1. Gebelikde bulantı sorunu
  Hamilelikte sabah Bulantısı
  Gebelikte Sabah Bulantıları

  Hamilelikte görülen bulantılara genel olarak “Sabah Hastalığı da denilir. Gebeliğin ilk haftalarında görülen ve kusmaya kadar giden, nedeni belli olmayan ve sonuç olarak da beslenme güçlüğüne neden olan durumdur. Hamilelikte sabah bulantıları, anne adayını çok hırpalar ve herkes yeni bir yöntem önerir.

  Bulantıların Nedenleri

  Hamilelik dönemi bulantılarının kesin nedeni bilinmemekle birlikte, kan dolaşımındaki hormonların özellikle de progesteron hormonunun düzeyindeki artışından kaynaklandığı düşünülmektedir.

  Sabah hastalığı, gebeliğin erken döneminde 4-8. haftalarında sıklıkla görülen bir durumdur. Gebeliğin 16. haftasından sonra genellikle düzelir. Ancak bazı kişilerde gebelik boyunca sürebilir. İlk gebeliklerde daha fazla görülen sabah hastalığı, ikinci ve üçüncü gebeliklerde daha nadir görülür. Mide bulantısı, baş dönmesi, kusmalar, bazı besinlerden tiksinme gibi belirtilen duruma sabah hastalığı adı verilmiştir çünkü bu tip belirtiler genellikle sabahın ilk saatlerinde daha sık görülür.

  Gebeliğin erken döneminde sabah hastalığı sonucu bulantı ve kusmaları olan anne adaylarının daha sağlıklı bir gebelik dönemi geçirdikleri ve düşük doğum yapma risklerinin daha az olduğu bilinmektedir.
  Ayrıca sabah hastalığı görülen gebelerin hormon düzeylerinin gayet iyi olduğu tespit edilmiştir. Buna rağmen tıp bilimi bunun kanıtını henüz ortaya koyamamıştır.

  Çoğul gebelik (ikiz, üçüz) durumu, hazmedemeyeceği kadar çok yemek, çok yağlı besinlerle beslenmek, ev dışında nasıl pişirildiğini bilmediği yemekleri yemek, yeterli beslenmemek, tek besine dayalı beslenmek, hormon düzeninin değişmesi, istenmeyen gebelik sabah bulantılarının diğer nedenleridir. Bulantı ve kusmanın şiddeti duygusal nedenlerle artar ya da azalır.

  Sabah bulantıları sabah hastalığı bebeği nasıl etkiler?

  Kilo kaybının olmadığı, anne adayının sıvı ve elektrolitlerini kaybetmediği, daha hafif seyreden bulantı ve kusma şikâyetleri bebeğe zarar vermez. Ancak çok şiddetli bulantı ve kusma sonucu anne adayının sıvı ve elektrolit kaybı dikkate alınmaz ve tedavi edilmezse bebek düşük doğum ağırlıklı dünyaya gelebilir. Ayrıca düşük riski de yüksektir.

  Hamilelik döneminde bulantıyı önlemek için neler yapılabilir?

  • Anne adayları uyanır uyanmaz bulantıyı önlemek için yataklarının kenarında bir dilim ekmek veya galeta gibi atıştırmalıklar bulundurmalı.
  • Yemekleri yavaş yavaş yemeli ve fazla baharatlı yiyeceklerden uzak durulmalı.
  • Ağır esanslı parfümlerden uzak durulmalı.
  • Kafein tüketimi sınırlandırılmalı.
  Gebelik döneminde bulantılar size de, bebeğinize zarar vermez. Sık ve az az beslenerek sindirim sisteminizi zorlamamalısınız.

  • Gün içerisinde belirli aralıklarda dinlenin.
  • Dar giysiler giymekten kaçının.
  • Bulantıyı bastırmak için yanınızda grissini, yoğurt, çiğ sebze gibi atıştıracak şeyler bulunduun.
  • Doktorunuz gerek görmedikçe, hiçbir ilaç almayın.
  • Gerek katı yağlı, gerek sıvı yağlı yiyeceklerden elden geldiğince sakının.
  • Karbonhidratlar bulantıya iyi gelir; pirinç, patates, kepek ekmeği ve çiğ sebzeler.
  • Mide gazı bir sorun olabilir; taze yiyeceklerle basit bir yemek rejimi uygulayın.
  • Sigara dumanından ve alkolden sakının.
  • Kafanızı başka şeyler ile meşgul edin, bulantınızı düşünmemeye çalışın.
  • Sevgili anne adayları öncelikle bu şikayetlerin yaşanacağını ve belirli bir süre sonra geçeceğini unutmayın. Bu süre zarfında havadar yerlerde bulunmaya dikkat ederseniz kokudan kaynaklanan bulantıları hafifletebilirsiniz.

  [​IMG]