Hamilelikte Kasık Ağrısı Nedenleri

'Bebek Bakımı' forumunda Burcu tarafından 10 Haziran 2014 tarihinde açılan konu


 1. Hamileliğin özellikle ilk haftalarında karşılaşılan kasık ağrıları doğum yaklaştıkça artabilir. Bu ağrıların çeşitli sebebi olabilir. Bazı ağrılar önemsiz olabilirken bazıları ise tedavi gerektiren ağrılar kategorisindedir.

  Hamileliğin ilk haftalarında duyulan hafif kasık ağrıları genelde her kadında yaşanan rutin ağrılar statüsündedir ve korkmanıza endişe etmenize gerek yoktur.

  Hamileliğin 3. ya da 4. ayında görülen ve bıçak saplanması gibi hissedilen keskin ağrılar rahim büyümesine bağlı olarak rahim etrafındaki bağların gerilmesidir. Genellikle sağ tarafta sıklıkla hissedilir. Ani hareketlerde bu ağrıyı şiddetli hissetmeniz normaldir.

  Hamileliğin son aylarında yalancı doğum ağrıları da hissedebilirsiniz. Bu ağrıların hepsi normal sayılabilecek ve pek çok hamile kadında görülebilen ortak ağrılardır.

  Ancak ağrı ile birlikte vajinal kanama, kusma, bulantı, ateş ve idrar yaparken yanma gibi rahatsızlıklar da görülüyorsa bir doktora görünmenizde fayda vardır.

  Eğer ağrıların şiddeti yüksek ise bu ağrılar gebelikle alakalı olmayan bir nedenden kaynaklanabilir. Apandisit ve safra kesesi ağrıları hamilelikte görülen en genel hastalıkların başındadır.