Hamilelikte İyi Beslenme

'Sağlık Rehberi' forumunda EyLüL tarafından 29 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]


  Hamilelik ve Sağlıklı Beslenme
  Hamilelikte iyi beslenmenin önemi

  Gebelikte tükürükteki asit miktarı arttığından dişler çürümeye daha yatkındır. Özellikle ilk aylarda görülebilen kusmanın da etkisiyle eğer anne ağız sağlığına, beslenmesine ve hijyene dikkat etmezse çürük riski daha da çoğalır.

  Ne yapmak gerekir?
  Gebelik öncesince anne adayları bir diş hekimi kontrolünden mutlaka geçmelidir. Gerekli çürük ve dişeti tedavileri mutlaka yapılmalıdır. Ağız hijyeni zayıf ve dişetlerinde iltihap olan hamilelerin diş etlerinde “Hamilelik Tümörü gelişme riski de vardır. Bunlar iltihaba bağlı gelişen diş eti büyümeleridir. Genellikle doğum sonrası kendiliğinden geçse de, çiğneme, fırçalama güçlülüğü aşırı ağrı gibi sorunlarla karşılaşan anne adayı mutlaka bir diş hekimini ziyaret etmelidir. Teşhis amacıyla röntgen çekilmemesi anne adayının yararınadır. Ancak çok zorunlu hallerde anne adayına kurşun önlük giydirilerek röntgen çekilebilir. Anestezi ya da ilaç verilmesi gereken tedaviler ortaya çıktığında durumlarda kadın doğum uzmanı ile irtibat kurulabilir ve bu şekilde tedaviler yapılabilir.

  Hamilelikte İyi beslenmenin önemi
  Hamilelikte iyi beslenme hem annenin hem de bebeğin diş sağlığını iyi yönde etkileyecektir. Bebeğin diş gelişimi hamileliğin ikinci ayından itibaren başlar. Sağlıklı diş gelişimi için kalsiyum, fosfor ve vitamince zengin besinler yeterince alınmalıdır, abur cubur tüketimi azaltılmalı hatta önlenmelidir.