Hamilelikte Huzursuz Bacak Sendromu

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 13 Eyl 2012 tarihinde açılan konu

 1. Hamilelik Döneminde Huzursuz Bacak Sendromu


  Hamilelikte Huzursuz Bacak Sendromu Hakkında Bilgi

  Hamilelikte Huzursuz Bacak Sendromu

  Gebe kadınların yaklaşık beşte birinin şikayetçi olduğu ağrılı ve istenmeyen bir hamilelik belirtisidir. Bu rahatsızlıktan şikayetçi bazı kadınlar bunu bacakların alt tarafında yanma ve karıncalanmayla beraber ağrı hissine eşlik eden karşı konulmaz bir hareket etme ve rahatlama dürtüsü olarak tarif ediliyor.

  Hamilelikte Huzursuz Bacak Sendromu


  Huzursuz bacak sendromu, hamile kadınların yaklaşık beşte birinin şikayetçi olduğu ağrılı ve istenmeyen bir hamilelik belirtisidir. Bu rahatsızlıktan şikayetçi bazı kadınlar bunu bacakların alt tarafında yanma ve karıncalanmayla beraber ağrı hissine eşlik eden karşı konulmaz bir hareket etme ve rahatlama dürtüsü olarak tarif ederken, bazılarıysa bunu cildin altında böceklerin yürümesi hissi şeklinde tarif etmiştir.

  Huzursuz bacak sendromu genellikle uzun süre oturma sonrasında ve uzanırken görülürken ihtiyaç duyulduğu şekilde uyumayı, dinlenmeyi engelleyebilir. Hamilelikte huzursuz bacak sendromuna dair iyi haberse, bebek doğduktan sonra genellikle geçmesidir.

  Huzursuz bacak sendromunun bir tedavisi bulunmaz ve sebebi belirsizdir. Bu noktada, neden bazı kadınların özellikle hamileliğin son üç ayında bu sendromu yaşadığına dair, hamile kadınlarda vitamin eksikliği bulunduğu ve bir takviye ya da beslenmeleri aracılığıyla yeterli demir almadıkları gibi spekülasyonlar mevcuttur.

  Ne yazık ki huzursuz bacak sendromu belirtilerinin tedavisi için mevcut reçeteye tabi ilaçların birçoğu bebeği etkileyebileceklerinden hamilelikte kullanıma uygun değildir düşük yağ içeren bir beslenmeye geçmek, şekeri ve şeker yerine geçen ürünleri azaltmak ve kafein, nikotin ve alkol alımını sınırlandırmak genellikle rahatsızlığın hafiflemesine yardımcı olur.

  Bununla beraber, denenebilecek tıbbi olmayan bazı pratik tedaviler de vardır. Egzersiz yapmak birçok durumda ağrıyı geçirmeye veya azaltmaya yardımcı olacaktır dolayısıyla yatmadan önce yürüme, esneme veya yoga gibi egzersizler yapın.


  İlaç tedavisinin yanında akşam saatlerinde yürüyüş yapılması, uyku hijyenine dikkat edilmesi gibi pratik önerilerde de bulunduklarını vurgulayan uzmanlar..

  Bu sayede anne adaylarının gebeliklerini daha rahat biçimde geçirmelerini sağlıyoruz. Bunlardan bazılarında aslında çok önemli bir kısmında gebelik sonrasında da hastalık devam ediyor. Huzursuz bacaklar sendromu eğer demir eksikliği anemisine bağlıysa bunu düzelttiğimiz zaman tedavi kesin olarak gerçekleşiyor. Ancak genetik faktörlere bağlıysa, hastalığın kökünü yani gendeki değişikliği tedavi edemediğimiz için bu hastalar çok uzun süre belki hayat boyu ilaç kullanmak zorunda kalabilirler. Eğer ailedeki bireylerden birinde bu hastalık var ise yüzde 50nin üzerinde bir olasılıkla ailenin diğer bireylerinde de bu hastalık görülür, ama 50 yaşından sonra görülür. Genetik olarak geçmiştir, hasta bunu ancak 50 yaşına geldiğinde fark eder.
   
Yükleniyor...