Hamilelikte Gebelikte Sara Hastalığı

'Bebek Bakımı' forumunda Blue tarafından 13 Ağu 2010 tarihinde açılan konu

 1. Hamilelikte Gebelikte Sara Hastalığı
  Hamilelikte Sara Hastalığı
  Gebelikte Sara Hastalığı

  [​IMG]


  Epilepsili kadın gebe kaldığında yaklaşık yarısında nöbet sıklığı değişmemesine rağmen 1/3-1/4 oranında nöbetlerinde artış gözlenmekte geri kalanda ise bir azalma gözlenmemektedir. Gebe kadınlarda vücudun anti epileptik ilaçlara etkisi değişebilmekte; bu da riski arttırmaktadır. Aynı zamanda epilepsili gebe kadınlarda vajinal kanama ve sabah bulantıları sıktır.

  Nöbetler uykusuzluk metabolizma, hormonal değişiklikler ve psikolojik etkilere bağlı olarak artabilir.

  Bebeğe etkileri:
  Epilepsili kadınların %90'ından fazlası sağlıklı bebeklere sahip olmaktadır.Normalde anomali riski %1-2 iken epilepsili gebelerde %4-8 dir. ölü doğum riski normalden yüksektir. Erken doğum, doğumun gecikmesi ve bebeğe oksijen gereksiniminin sağlanamadığı dönemler nedeniyle gelişme geriliği olmaktadır.Alınan ilaçlara bağlı olarak defektler gelişebilir.Bu genelde birden fazla ilaç yüksek dozda kullanımında görülür.Epilepsili bir kadının çocuğunda 1/40 oranında epilepsi görülme riski vardır.Ancak defektler genelde kalıtsal görülen patolojilerdir.Bunun yanında yarık damak, dudak, kalp anomalileri, spina bifida (sinirsel gelişim anomalisi), yüz ve parmak anomalileri görülebilir. Cerrahi girişimle düzeltilebilir. Ayrıca normal populasyona göre bu bebeklerde gelişme geriliği ve zeka geriliğinin daha fazla olduğu düşünülmektedir.

  Ne yapmalısınız:
  Doktorunuzun size söylediği sürece anti epileptikleri düzenli olarak kullanmaya devam etmelisiniz. Eğer 2 yıldan uzun süredir nöbet geçirmemişseniz ilacınızı dozu yavaş yavaş azaltarak kesmeye gidebilir. Gebeliğiniz süresince anti epileptik ilaç dozunuz serum ilaç düzeyi ölçülerek doktorunuz tarafından ayarlanacaktır. Bu özellikle ilk üç ayda ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca gebe kalmadan önce ve kaldıktan sonra her gün bir tane alınan ve folik asit içeren vitaminlerin alınmasının bebeklerdeki sinir sistemi bozukluklarını azalttığı gözlenmiştir. Bunla beraber düzenli beslenme, yeterli uyuma, düzenli egzersiz, alkol, sigara, kafeinden uzak durma önerilir.

  Kullanılan anti epileptiklerin hemen hemen hepsinin doğumsal anomalilere neden olduğu görülmüştür. Ancak bu ilaçları alan gebelerin bebeğinde bu anomaliler görülmez.

  Gebeyken nöbet geçirirsem bebeğime zararı olurmu:
  Gebeyken geçirilen ciddi derecedeki nöbetler bebeğe zarar verebilir, az ihtimalle düşüğe sebep olabilir. Nöbetin doğum anında ortaya çıkması pek görülmez ancak annenin solunum düzensizliği sonucu bebekte oksijen ve kan alımınının azalmasına neden olur ve bebeği stresse sokabilir

  Gebelikte yapılacaklar:
  Düzenli aralıklarla muayene yapılmalı, ilaç dozları izlenmelidir. US ile izlenim, AFP ölçümü, kan testleri ve amniosentez yapılmalıdır.

  Sezeryan yapılmalı mı:
  Epilepsili kadınlar normal doğum yapabilirler. Alınan bazı anti epileptiklere bağlı olarak yeni doğan döneminde kanama görülme riskine karşı hamileliğin son ayında ve bebeklere ilk 24 saatte K vitamini verilmesi önerilmektedir. Doğum sonrası ilaç dozunun yeniden düzenlenmesi gerekmektedir.
   
Yükleniyor...