Hamilelikte En Çok Görülen Yakınmalar

'Bebek Bakımı' forumunda Yasemin tarafından 10 Nisan 2013 tarihinde açılan konu


 1. En Çok Görülen Hamilelik Yakınmaları


  [​IMG]

  Hamilelik döneminde bir çok kadının farklı farklı şikayetleri yakınmaları vardır.Fakat bir çok hamile kadının ortak şikayetleri vardır bu şikayetler neler hamile kadınlarda en fazla görülen yakınmalar neler yazımızda bu sorularnıza yanıt bulabilirsiniz sevgili anne adayları.

  Gebeliğin ilerlemesi ile birlikte östrojen, progesteron ve prolaktin hormonlarının artışına bağlı olarak süt kanalları büyür ve gelişir.Bebek bekleyen Anne adaylarında son aylarda (20. haftadan itibaren) bazen süte benzer bir sıvı akışı olabilmektedir.Hamile anne adaylarındaki bu durum olağan olduğundan göğüsleri sıkmamak gerekmektedir.

  En Önemli sorunlardan birisi hamlilek döneminde görülen kaşıntılar;Hamilelik dönemi boyunca vücutta görülen yaygın kaşıntının en önemli nedenlerinden biri gebelik kaşıntısıdır. Gebelikte görülen bu sıkıntı yaklaşık olarak her 700 anne adayından birinde genellikle gebeliğin son haftalarında görülmekte.Gebelik kaşıntısının tedavisi doktor önerisine göre bölgesel krem veya losyon ya da ağızdan tablet alınması şeklinde yapılır.

  Gebeliğin ilerleyen aylarında; uterusun büyümesi nedeniyle mesaneye baskı yapılır ve bunun sonucu mesane kapasitesi azalır.Ayrıca Mesanede daha az miktardaki idrar ile dolma hissi belirir. Bu durum sık ve az miktarda idrar yapmaya neden olmaktadır.Bu nedenle Bazı gebe kadınlar geceleri idrara sık kalkma sebebiyle uyku problemi de yaşayabilirler. Gebelikte görülen bu İdrar değişiklikleri özellikle gebeliğin ilk 3 ay ve son 3 ayında kendini göstermektedir.