Hamilelikte Domuz Gribi

'Sağlık Rehberi' forumunda Destina tarafından 11 Kas 2009 tarihinde açılan konu

 1. Hamilelikte domuz gribi aşısı
  Hamilelikte Domuz Gribi
  [​IMG]

  Dünyada bir çok ülkeyle birlikte Türkiye'de de salgın halinde olan domuz gribi hamileleri de tehdit ediyor. Hamilelik döneminde domuz gribi tehlikesine önlem almanıza yardımcı olacak bilgiler..

  Domuz gribi, normalde domuzlarda görülen A tipi grip virüsünün yol açtığı bir solunum yolu hastalığı olarak adlandırıyor ve hızla yayılabiliyor. Domuz gribi domuzdan insana ve insandan insana bulaşabiliyor. Virüse karşı doğal bağışıklığımız bulunmadığından dolayı Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), hastalığın kontrolden çıkmak üzere olan geniş çaplı salgın olabileceği uyarısında bulunuyor.


  Hamilelik döneminde domuz gribi ile ilgili sağlıklı bilgiler çok yeni epidemik sayılabilecek bir virüs enfeksiyonu olduğundan şu an hemen hemen hiç bulunmuyor. Ancak H1N1 virüsünün neden olduğu domuz gribine yakalanan hamile bir kadının, diğer kişilere göre daha fazla risk altında olduğu belirtiliyor.


  Domuzlardan kaynaklandığı tahmin edilen virüs, insandan insana, hapşırık, öksürük ve hatta ele bulaşması halinde tokalaşma yoluyla bulaşabiliyor. Dünya Sağlık Örgütü'ne (DSÖ) göre domuz yiyerek virüs kapma olasılığı bulunmuyor. Doktorlar hamilelik döneminde kadınlarda hormonsal değişimin olması nedeniyle salgınlara karşı daha zayıf ve savunmasız kaldıklarını söylüyor.
  Normal grip vakalarıyla, ani ateş, kas ağrısı, boğaz ağrısı ve kuru öksürük gibi benzeri belirtileri bulunan bulunan domuz gribi, bunların dışında, aşırı kusmaya ve ishale neden olabiliyor.


  Buna göre, bu hastalığa yakalandığından şüphe edilen hamile kadınların, mümkün olduğunca en kısa sürede, hatta 48 saat içinde tedavi altına alınması gerektiği belirtiliyor. Domuz gribine yakalanan hamilelerde teşhis konmadan önce Tamiflu adlı ilacın alınmasının önemli olduğu belirtilirken yapılan bir araştırmada bu ilacın hamilelerde zatürree, su kaybı gibi yan etkilere sebep olduğu ifade ediliyor.


  Domuz gribinden şüphelenilmesi durumunda herhangi bir ilaç kullanılmadan doktorunuza başvurmanız anne adaylarına tavsiye edilir..
  Alıntı