Hamilelikte diyet yapmalımıyım?

'Bebek Bakımı' forumunda Destina tarafından 3 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu


 1. Kadınların hamilelik döneminde uyguladıkları diyetin çocuklarının obez olup olmayacağı konusunda önemli bir etken olabileceği ifade ediliyor.
  [​IMG]
  Yeni Zelandalı ve İngiliz bilim adamlarının yaptığı araştırma hamilelikleri sırasında kötü beslenen anne adaylarından doğan çocukların hayatlarının ilerleyen dönemlerinde kilo almasının daha muhtemel olabileceğini ortaya koydu.

  Auckland Üniversitesi bilim adamları fetüsün anne rahminde çevreye uyum sağlama şeklinin ilerleyen yaşlarda alacağı gıdalara göstereceği tepkiyi belirleyebileceğini söyledi.

  Araştırma ekibine başkanlık eden Prof. Peter Gluckman rahimde besleyici maddelerin az olması halinde fetüsün hayatının geri kalan bölümünde gıda temininin az olacağına şartlanabileceğini ve metobolizmasının vücuttaki yağı korumak ve depolamak yönünde çalışabileceğini ifade etti.

  Araştırmada fetüsün bu şartlanmasının yetişkinlik döneminde obeziteye yol açabileceği ayrıca kalp ve şeker gibi hastalıklara da yakalanma riskinin daha yüksek olabileceği belirtiliyor.

  Prof. Gluckman araştırmanın genetik olarak birbirine benzeyen kişilerin hayatlarının geri kalan bölümlerinde niçin önemli derecede farklı aaaabolizmalara sahip olduğunu açıklamaya da yardımcı olabileceğini kaydetti.

  Fareler üzerinde yapılan deneylere dayanan araştırmanın Yeni Zelanda’daki Ulusal Büyüme ve Gelişme Araştırma Merkezi ile İngiltere’deki Southhampton Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirildiği belirtildi.
   


Similar Threads: Hamilelikte diyet
Forum Başlık Tarih
Bebek Bakımı Hamilelikte diyet ve beslenme 16 Temmuz 2011
Bebek Bakımı Hamilelikte bebeğin beyin gücünü nasıl arttırılır? 19 Ocak 2016
Bebek Bakımı Hamilelikte bel ağrısı için çözüm önerileri 6 Şubat 2015
Bebek Bakımı Hamilelikte emniyet kemeri nasıl takılır 5 Ocak 2015
Bebek Bakımı Hamilelikte mutlaka yenmesi gereken besinler 30 Aralık 2014