Hamilelikte Diş Bakımı

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 15 Kasım 2011 tarihinde açılan konu


 1. Hamilelikte diş bakımı
  Eğer hamileyseniz ya da bir hamilelik planlıyorsanız, diş ve diş etlerinize özellikle dikkat etmeniz gerekir. Hamileliğe bağlı olarak değişen hormon seviyeleri, diş eti sorunlarını doğrudan, diş çürüklerini de dolaylı olarak etkiler.

  Gebeliğin ilk üç ayında bebeğin organları gelişme aşamasındadır. Bu safhada neden olunan bir bakteriyemi bebeğin organ gelişimini olumsuz yönde etkileyebilmekte, gereksiz müdahaleler düşüğe sebep olabilmektedir. Fakat ağrıya sebep olmuş ve/veya müdahale edilmediği taktirde daha çok zarara neden olabilecek durumdaki dişlerin çekim, kanal tedavisi gibi acil olarak tedavi edilmesi gereken durumlarında, çekinmeden diş hekimine gidilmelidir. Diş ya da diş eti enfeksiyonu gibi acil durumlarda, var olan enfeksiyonun bebeğin gelişimini dental tedavinin olumsuzluklarından daha fazla etkileyebileceği göz önünde bulundurulmalıdır .Diş hekimi , kadın doğum uzmanının önerileri doğrultusunda, bebeğe zarar vermeyen bir tedavi uygulayacaktır.

  İkinci üç aylık dönem: Bu dönem, hamilelik sonuna kadar ertelenmesi uygun olmayan diş çekimi, dolgular, kanal tedavileri vb. pek çok tedavinin yapılması için en uygun olan dönemdir.

  Üçüncü üç aylık dönem: Bu dönemde bebek anne karnında oldukça büyümüştür ve doğum yaklaşmıştır. Anne koltuğa rahat oturamaz ve aşırı stres erken doğuma neden olabilir. Aynen ilk üç aylık dönemde olduğu gibi, acil tedaviler dışında diş hekimi müdahale etmeyecektir.

  Hamilelikte lokal anestezi yapılabilir mi?
  Hamilelikte lokal anestezi yapılmasında sakınca yoktur. Hasta tedavi sırasında ağrı duymayacağı için stres en aza iner. Hamilelik esnasında lokal anestezik madde seçiminde dikkatli olunmalıdır.
  Octopressin içerikli lokal anestezikler rahimin kasılmasını sağlayarak erken doğuma neden olabilir.
  Hamilelik sürecinde bu tip lokal anestezik maddeler tercih edilmemelidir.

  Diş röntgeni çekilebilir mi?
  İlk 3 aylık dönemde bebeğin organ taslakları geliştiği için röntgen çekilmesi tavsiye edilmez. Sonraki dönemlerde röntgen çekilmesinde bir sakınca yoktur. Bu konuda kadın doğum doktorunuzla görüştükten sonra Dentadent'e başvurmanızı tavsiye ediyoruz. Eğer acil bir tedavi için kesinlikle röntgen filmi çekilmesi gerekiyorsa, anne adayına özel koruyucu kurşun önlük giydirilmeli ve düşük doz uygulaması yapılmalıdır. (Dentadent'te düşük dozlu dijital röntgen kullanılmaktadır.)

  Hamileyken kullanılan antibiyotiklerin bebeğin dişleri için sakınca oluşturur mu ?
  Penisilin türevleri (amokisisilin vs. ) antibiyotiklerin kullanımının bebek için herhangi bir sakıncası yoktur. Tetrasiklin gurubu antibiyotikler kullanılmamalıdır. Tetrasiklin gebelik sırasında alınırsa bebeğin dişlerinde "tetrasiklin renkleşmeleri" oluşmasına yol açar.

  Hamilelik sırasında nasıl bir ağız-diş bakımı yapılmalıdır?
  Günlük ağız ve diş bakımı kesintiye uğratılmamalıdır.
  Hamilelik öncesi tam bir ağız muayenesinden geçerek optimal ağız hijyenine kavuşmalı ve bunu sürdürme alışkanlığını kazanmalıdır. Çünkü plak birikimi, ve diş eti hastalıkları ile hamilelik sırasında oluşan hormonal değişiklikler arasında direkt bir ilişki vardır. Hamilelik sırasında oluşan hormon artışı ağız mukozasının, dış etkenlere özellikle bakteri plaklarına karşı hassaslaşmasına neden olur.
  Günde iki kez diş fırçası ve diş ipi kullanarak etkili diş bakımı yapılarak plak birikimine engel olunmalıdır. Ağız gargaraları ya da ılık tuzlu su ile gargara yapılabilir.

  Dişler hamilelik sırasında daha çabuk mu çürür?
  Hamilelik tüm vücudun fiziksel ve psikolojik yönden pek çok değişikliklere uğradığı bir dönemdir. Hormonal etkiler sonucunda ağız içinde bazı değişimler olur. Örneğin kandaki ve tükürükteki asit miktarının fazlalaşması diş çürüğü riskini artırır. Çünkü en basit anlatımıyla, dişin çürümesi, diş sert dokularının bakterilerin salgıladığı asitlerle yumuşamasıdır. Mide bulantıları ve kusmalarla ağız içinde asit salgısının artması dişlerin yüzeyinde aşınmalara yol açabilir.

  Doğumda diş kaybedilir mi?
  Hamilelik döneminde anne adayı süt ve süt ürünleri ile yeşil yapraklı sebzeler gibi kalsiyumdan zengin gıdalar alarak kalsiyum gereksinimini karşılamalıdır. Eğer gıdalarla yeterli kalsiyum sağlanamazsa bebeğin gelişimi için gerekli olan miktar annenin kemiklerinden karşılanır. Bebeğin kendisi için gerekli kalsiyumu annenin dişlerinden aldığına dair bir kanıt yoktur, o yüzden bu düşünce tamamen yanlıştır.