Hamilelikte D vitamini eksikliği ve önemi

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 13 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. Hamilelikte D vitamini eksikliği
  Hamilelikte D vitamini eksikliği ve önemi
  Hamilelikte D vitamini eksikliği ve önemi nedir

  Hamilelik ve emzirme döneminde vitamin-mineral gereksinimi değişir mi? Gebelik ve emzirme sırasında vitamin-mineral gereksinimlerinde artış ne kadardır? Hamilelik ve emzirme döneminde anne ve bebeğin sağlığı açısından vitamin ve mineraller neden önemlidir? Folik asit Demir Kalsiyum ve D vitamini Magnezyum Hamilelik döneminde vitamin ve mineral kullanılmasının gerekliliğini gösteren çalışmalar bulunmaktadır.

  Yapılan çalışmalar hamilelerde D vitamini eksikliğinin doğan bebeklerde düşük ağılıklı olmasına neden olduğunu ortaya koydu. Bu nedenle gebelik öncesi ve gebelik sırasında D vitamini eksikliği varsa tedavi edilmelidir. Annedeki D vitamin eksikliği doğan bebektede D vitamini eksikliğine neden olmaktadır.

  • D Vitamini kaç olmalı?
  Gebelerde D vitamini düzeyi (25OH D3) kanda ölçülmeli ve bunun 25 veya en iyisi 30′un üzerinde olması gerekir.

  Eksikse ne yapılır?
  D vitamini damlaları kullanılır. Günde 800 ünite D vitamini alınır.

  • D Vitamini
  D vitaminine tıp dilinde kalsiferol adı da verilir. D vitamininin D2 ve D3 olmak üzere iki tipi vardır. Yağda çözünen bir vitamin olan D vitamini ya besinlerle alınır ya da cildimizde güneş ışığının etkisi ile oluşur. Bitkilerde veya gıdalarda D2 vitamini vardır. Vücuda giren D vitamini karaciğer ve böbrekte değişime uğrayarak daha etkili bir kimyasal yapıya kavuşur. Kanımızda ise en fazla 25 OH D kimyasal yapısı şeklinde bulunur. Cildimizde güneşin etkisiyle oluşan D vitaminin fazlası güneş ışığı tarafından yok edilir. O nedenle fazla güneşte kalma nedeniyle D vitamini zehirlenmesi oluşmaz.

  Kandaki kalsiyumun normal sınırlarda olmasını D vitamini ve paratiroit hormonu ayarlar. Boynumuzun ön tarafında bulunan tiroit bezinin arkasına yerleşmiş paratiroit bezlerinden salgılanan paratiroit hormonu ile D vitaminin etkili çalışması sonucunda kan kalsiyum düzeylerinde bozulma (azalma veya artma) olmaz. D vitamini, gıdalarla alınan kalsiyumun bağırsaklardan emilimini, kemiklerden kalsiyumun geri çekilmesini ve böbreklerden kalsiyumun tekrar geri emilmesini sağlayarak kan kalsiyumunu normal sınırlar içinde tutar.

  • D Vitaminin görevleri

  Kandaki kalsiyum ve fosforun normal sınırlarda olmasını sağlar.
  Bağırsaklardan kalsiyum emilimini sağlar.
  Kemiklerin güçlü olmasını sağlar.

  • D Vitamini hangi besinlerde bulunur?
  D vitamini özellikle yağlı balıklarda (somon balığı, karides) ve balık yağında vardır. Yumurta sarısı, karaciğer, peynir, süt ve süt ürünlerinde de bulunur. Vücutta yeterli D vitamini olması için güneş ışığından da yararlanılmalıdır.
  D vitamine ihtiyaç 19-50 yaş arasında günlük 200 ünite, 51-70 yaş arası 400 ünite ve 70 yaşın üzerinde 600 ünite kadardır.

  [​IMG]


  • D Vitamini yetmezliği
  D vitamini yetmezliği halen çocuklarda ve erişkinlerde yaygındır. D vitamini yetmezliği varsa besinlerle alınan kalsiyumun ancak % 30u bağırsaklardan emilebilir ve bu nedenle kan kalsiyum seviyesi düşer.