Hamilelikte Ağızda Metal Tadı Neden Olur

'Bebek Bakımı' forumunda Burcu tarafından 5 Ağustos 2014 tarihinde açılan konu


  1. Hamileliğin özellikle ilk 3 ayında çok sık rastlanan bir sorun olan ağızda metalik tadın tıp dilindeki adı Disguzi'dir.

    Hamile bayanların ortak şikayeti az yemek yeseler bile ağızlarında hissettikleri metalik tadın verdiği rahatsızlıktır. Sanki metal bir para ağza alınmışcasına hissedilen bu tadın nedeni halilelik hormonlarıdır. Özellikle östrojen hormonu tat duyumuzun kontrolünde büyük rol oynar.

    Tat alma duyusu ile koku alma duyusu birbirine yakından bağlıdır. Ağzınızdaki metal tadın nedenleri arasında koku alma duyunuzdaki hamilelikle bağlantılı olan değişimler de olabilir.

    Hamilelikte ağızda metal tadı sorunu yaşıyorsanız kesin bir çözüm yolu öneremiyoruz ancak meyve sularından bu tadın kaybolması için yardım alabilirsiniz. Turşu gibi keskin tadlar yine ağzınızdaki metal tadının kaybolmasını sağlayabilir.

    Dişlerinizi ve dilinizi fırçalamak , gargara kullanmakta bu tadın hafiflemesini sağlayabilir. Eğer vitamin hapları kullanıyorsanız doktorunuza bir telefon açmanızda ve onunda fikrini almanızda fayda vardır.